Vosy

Vos je letos extrémně mnoho. Poradíme, jak se jich účinně zbavit

Vos je letos extrémně mnoho. Poradíme, jak se jich účinně zbavit
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Extrémní sucho posledních týdnů způsobilo, že se v Česku přemnožily vosy. Ty nejenže dokážou znepříjemnit posezení na zahrádce nebo u vody, ale představují i obrovské nebezpečí pro alergiky. Poradíme vám, jak se vos zbavit jednou pro vždy.

Existuje mnoho různých triků, jak tento otravný hmyz účinně odpudit. Pomohou vám k tomu chemikálie, poradit si ale dokážete i ryze přírodními produkty. Nicméně na prvním místě by vždy měla být obezřetnost, abychom vosu omylem "nesnědli" nebo "nevypili". Důležité je nedělat v přítomnosti vos rychlé pohyby a pokud možno zůstat v klidu.

Zdroj: zpravy@nova.cz

Přírodní triky

Vosy láká především vůně sladkých jídel a nápojů. Přitahuje je ale také sladký parfém nebo deodorant. Lákadlem je také lidský pot. Je tedy jen otázkou času, kdy se vosy k vašemu venkovnímu stolování přidají.

První pomocí je přikrývat pokrmy poklopy ze síťoviny a vždy zavírat lahve se šťávami. Proti vosám skvěle zabírá mistička s hřebíčkovým olejem, která vosy odpuzuje. Můžete si ho připravit i doma. Hřebíček povařte v rostlinném oleji v poměru pět hřebíčku na jednu lžíci oleje.

Důležité je se v parných dnech zbavit potu deodorantem, vždy ale volte ten neparfémovaný. Jako přírodní repelent funguje éterický citronelový olejíček. Nám voní a vosy udrží v dostatečné vzdálenosti od našeho posezení.

Související obsah

Co se rostlin týče, odhání vosy intenzivní vůně bazalky. Babičky zase doporučují použít proti nim česnek. Snězte alespoň jeden stroužek denně, nebo namočte paličku do vody a používejte stejně jako hřebíček. Alternativou je také obětovat kousek vlastního jídla a připravit vosám vlastní malou hostinu v uctivé vzdálenosti od té naší, aby nám daly pokoj.

Lapače na vosy

Jedná se o předměty, které vosy nalákají sladkým obsahem dovnitř, ale nepustí ven. Dají se sehnat profesionální skleněné lapače, které bývají pestře pomalované, aby vypadaly jako květiny. Nevýhodou je, že se musí několikrát týdně vymývat a vysypávat z nich mrtvý hmyz.

Můžete si ho ale vyrobit i sami doma, a to buď z PET lahve nebo ze zavařovací sklenice. Čistou PET lahev rozřízněte zhruba v jedné třetině odshora a do spodního dílu nalijte trošku limonády, piva nebo dejte kousek ovoce. Horní odříznutou část pak vložte hrdlem dolů do té spodní a připevněte lepicí páskou. Do víčka od zavařovací sklenice vyřežte malou díru a okraje plechu ohněte směrem dolů. Opět naplňte sladkým obsahem a pověste třeba na strom.

Psychologickým trikem, kterým se vos zbavíte, je vyrobit šedou papírovou kouli a pověsit ji v blízkosti domu. Tvarem napodobuje hnízdo a vosy si budou myslet, že jsou na cizím teritoriu a budou si automaticky udržovat odstup.

Související obsah

Ničení hnízd

Mějte na paměti, že ničení hnízd je vždy rizikové a pokud si na něj netroufáte, zavolejte raději hasiče. Pokud máte na zahradě hnízdo v zemi, nejjednodušeji se ho zbavíte zalitím horké vody. Vhodné je také nastříkat co nejdál do nory přípravek na hubení hmyzu. Důležité potom je, ucpat vchody drny nebo hlínou. V drogerii se dají koupit i sirné knoty, kterým se vosy vykouří. Visící hnízda opatrně sundejte a spalte.

Na hnízda v budovách budete muset použít chemii. Insekticidy seženete v každé drogerii. K dostání jsou ve spreji nebo prášku a vosy po zasažení umírají téměř okamžitě. Ideální pro likvidaci vos je brzké ráno nebo pozdní večer, kdy hmyz ještě spí a aktivita kolem hnízda není tak velká.

Zdroj: zpravy@nova.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠOKUJÍCÍ PŘEHLED: Na tyhle části těla si nesahejte. Může vás to zabít!

 10 rad, jak doma využít ocet: Proti lupům, na okenní námrazu nebo na dřevo

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz