Jaroslav Tomsa

Česko se loučilo s kaskadérskou legendou. Přišel Roden i Srstka

Česko se rozloučilo s legendárním československým a českým kaskadérem Jaroslavem Tomsou. Pětaosmdesátiletý nestor českých kaskadérů zemřel minulé úterý.

Na poslední rozloučení s Tomsou dorazil kromě jeho nejbližších mimo jiné i jiný známý kaskadér a milovník zvířat Zdeněk Srstka, diskař Imrich Bugár nebo herec Karel Roden. Vzdát hold dorazili i herci Ladislav Županič a Marek Vašut. Ukázal se i herec a moderátor Pavel Nový.


Karel Roden, který na pohřeb dorazil s mohutným plnovousem, promluvil u řečnického pultíku. Bylo na něm vidět, jak je dojatý, mluvil velmi potichu a s velkými pauzami.
 

Tomsa byl a je bez jakékoli nadsázky vzorem pro všechny, kdo se rozhodnou živit se u filmu jako ti, kteří skáčou z rozjetých aut, rvou se nebo vyskakují zapálení z oken.Za svou dlouhou kaskadérskou kariéru, která pro Tomsu začala v roce 1960 po skončení kariéry sportovní, se tento rodák z pražských Holešovic objevil ve více než stovce domácích i zahraničních filmů.


Diváci si mohou Tomsu pamatovat třeba z Limonádového Joea, Noci na Karlštejně, Třiceti případů majora Zemana nebo Jáchyme, hoď ho do stroje!.


Kromě toho se Tomsa uplatnil i za hranicemi a už v době komunismu se podílel například na známém válečném velkofilmu Most u Remagenu.


Později Tomsa založil kaskadérskou agenturu Filmka, jejíž svěřenci natáčeli například Titanic Jamese Camerona a mnohokrát byli nominováni na cenu Tauros, což je pro kaskadéry stejně cenná trofej jako pro herce a režiséry soška Oscara.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz