William Shakespeare

Za Shakespearovu genialitu může marihuana, tvrdí nový výzkum

Za Shakespearovu genialitu může marihuana, tvrdí nový výzkum
Zdroj: Thinkstockphotos

S šokujícím výzkumem přišli v minulých dnech jihoafričtí vědci. Ti tvrdí, že nejslavnější anglický básník a spisovatel William Shakespeare kouřil marihuanu. Dokazuje to prý nález čtyř dýmek, které se našly zakopané na jeho zahradě.

William Shakespeare možná tvořil pod vlivem drog, tvrdí nejnovější výzkum. "Podle nás mohl Shakespeare používat konopí jako zdroj inspirace," říká doktor Francis Thackeray, který stál v čele výzkumného týmu. Píše o tom BBC.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise South African Journal of Science . Na zahradě domu ve Stratfordu nad Avonou, kde básník žil, našli vědci zakopané čtyři dýmky. V nich byly nalezeny stopy konopí.

Vědci k výzkumu přistoupili na základě důkladné četby básníkových Sonetů 76, kde odkazuje ke "slavné trávě". Závěry ale odmítají Shakespearologové, kteří mají obavy, že by se tak mohla zpochybnit bardova genialita. "Myslím, že se snaží tvrdit, že Shakespear nebyl úžasný génius, ale někdo, kdo svá díla psal pod vlivem drog," říká jeden z nich Stanley Wells.

Vědci připouští, že nemohou s jistotou tvrdit, že dýmky skutečně patřily Shakespearovi. "Nicméně některé dýmky pocházejí z oblasti, kde žil a datují se také do doby, kdy tady básník bydlel," říká Thackeray.

Marihuana byla v Anglii poprvé pěstována už ve čtvrtém století. V 16. a 17. století se konopí používalo k výrobě lan a na plachty lodí. V daném období byla marihuana společně s lístky koky běžně používanou omamnou látkou. 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz