Cigarety

Kuřáci pozor! Od příštího roku si za krabičku cigaret připlatíte

Krabička cigaret by mohla příští rok zdražit až o 4 koruny. Zákon, který by zvýšil spotřební daň na cigarety, dnes podpořil rozpočtový výbor sněmovny.

O několik korun by mohly už v příštím roce podražit cigarety a další tabákové výrobky. A zdražování bude pokračovat i v dalších letech. Ministerstvo si od toho slibuje, že jen příští rok by díky tomu mohlo do státní kasy přitéct téměř tři a půl miliardy korun.

Cigarety budou zdražovat následující tři roky. Příští rok se zdraží o téměř čtyři koruny na krabičku, další dva roky o korunu až dvě.

Důvodem zvyšování spotřební daně je především fakt, že Česko musí splnit směrnici EU, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší koruna by podle ministerstva bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Související obsah

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. To ale bude platit pouze v případě, že se nezmění chování spotřebitelů v důsledku navýšení cen tabákových výrobku.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz