Virus

Vědci chtějí oživit obří virus ze Sibiře. Je starý 30 tisíc let!

Vědci chtějí oživit obří virus ze Sibiře. Je starý 30 tisíc let!
Zdroj: Profimedia

Vědci chtějí oživit 30 000 let starý obří virus, který našli ve zmrzlé půdě na Sibiři. Zároveň varují, že průmyslová činnost v těchto místech může samovolně "probudit" prastaré viry vymýcených nemocí. Třeba pravých neštovic.

Nově nalezený virus, o jehož nálezu a připravovaném oživení napsal Daily Telegraph, se jmenuje Mollivirus sibericum. Měří 0,6 mikrometru, což ho řadí mezi obří prehistorické viry viditelné dokonce jen pod obyčejným mikroskopem. Ty jsou nejen větší než současné, ale zároveň složitější a nesou také podstatně více genů.

Mollivirus sibericum vědci nejprve prozkoumají, aby zjistili, jestli přenáší lidské nebo zvířecí nemoci. Pak se ho chystají oživit tím, že ho vloží do jednobuněčné měňavky.


Související obsah

Už v minulosti se jim to podařilo, když oživili největší z nalezených obřích virů - Pithovirus. Ten je dlouhý dokonce 1,5 mikrometru.

Ačkoliv se vědci chystají oživit další obří virus, zároveň varují, že postupující průmyslová činnost v místech s věčně zmrzlou půdou by mohl podobné viry oživit i samovolně. A roli může hrát i globální oteplování. "Skutečnost, že dva prehistorické viry mohly být snadno oživeny, by měla být brána v úvahu v souvislosti s globálním oteplováním," prohlásil vedoucí výzkumného týmu Jean-Michel Claverie.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz