Zajímavosti

Reportáž na vlastní kůži: Nestřílet, když kachny létají proklatě nízko

Se začátkem září začíná myslivcům i sezóna honů. My jsme se na jeden jihočeský hon vypravili, abychom zjistili, jak takový tradiční lov v české přírodě probíhá a co všechno obnáší.

Hon na kachnu divokou, který jsme navštívili, se uskutečnil v první polovině září v blízkém okolí jihočeské obce Malé Chrášťany. Připraveny byly dvě leče, tedy lokality, na kterých se loví.

Kachny určené k odlovu na jaře vysadil k rybníkům myslivecký spolek, celou sezónu se o ně staral a teď na podzim přišel čas jejich počet zredukovat, čímž se ochrání populace kachen do dalších let a zároveň se tím obohatí rozpočet sdružení o nezbytné finanční prostředky.

Hon začíná slavnostním nástupem, na jedné straně jsou seřazení lovci a na straně druhé honci se psy. Po zahájení honu se obsadí leče a loví se kachny, kterých bylo na jaře vysazeno kolem šesti stovek. Během přesunu na střelecké pozice je nutné být potichu, aby se kachny předem nevyplašily, přesto jich část odlétá ještě před zahájením lovu.

Na některých rybnících si myslivci uprostřed stavějí speciální střílny, které jim při honu usnadňují střelbu nad vodní hladinou. Část lovců zaujme pozice na rybníku, zbytek se rozmístí na břehu a lov může začít.

Největší intenzita střelby je pochopitelně na začátku leče, kdy rákosí opouští nejvíce vyplašených kachen a kačerů. "Nejdůležitější je zásada bezpečné střelby, to znamená nestřílet na nízko letící kachny, protože samozřejmě všude jsou lidi nebo psi," vysvětluje nejdůležitější pravidlo honu honební starosta Josef Sládek.

Přibližně po hodině a půl se leč ukončí a následuje přesun k druhému z rybníků. Na něm střílny na vodě chybějí, a tak se lovci rozmístí rovnoměrně podél břehu. Padají rány a psi spokojeně běhají pro úlovky. Někdy se o možnost donést střelené zvíře dokonce perou, následné předání aportu páníčkovi však vždy probíhá důstojně a pokorně. Málokterý pes je totiž tak vycvičený jako ten myslivecký.

Po skončení leče psovodi posbírají úlovky, udělá se výřad, kachny se spočítají a tím se lov ukončí. Opět nechybí slavnostní nástup a tradiční zakončení. Lovci i honci si za svou účast domů odnášejí "výslužku" v podobě ulovených kachen. A je z čeho odnášet, za půlden se tentokrát podařilo ulovit 180 kusů. Nezbytnou součástí je také následné občerstvení a zábava v pohostinském zařízení. Ne nadarmo se mezi přítomnými myslivci o následné návštěvě hospody mluví jako o "poslední leči ".

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz