Registr

Rekordně přibylo lidí ochotných darovat kostní dřeň. Přidejte se!

Rekordně letos vzrostl počet lidí, kteří se zapsali do českého Národního registru dárců dřeně. Je jich už téměř 60 000! Loni to přitom bylo o 10 tisíc méně. Podle lékařů je ale potřeba neustále databázi registru, který podporuje i televize Nova, rozšiřovat.

Je to smutná statistika - pro každého čtvrtého pacienta u nás se vhodný dárce kostní dřeně stále nenajde. Jiní měli štěstí. Třeba jako dvanáctiletá Kačenka, Jitka nebo maminka Petra. Všechny tři onemocněly leukémií.

Všechny tři byly v ohrožení života. Našly ale vhodného dárce dřeně, a tak se Jitka může starat o svoji rodinu, Kačenka může chodit do školy a Petra dnes vidí vyrůstat svoji dceru. "Mě tím zachránil život a za to jsem vděčná," říká maminka Petra.

Jsou ale pacienti, kteří takové štěstí nemají. Jedním z nich je malá Klárka - také ona rychle potřebuje dárce kostní dřeně. Do jeho hledání se zapojil dokonce i Jaromír Jágr. "Je nás tu přes 600 tisíc Čechů, tak věřím, že se někdo najde," uvedl Jaromír Jágr.

Související obsah

Pomoci můžete i vy. Stačí na www.kostnidren.cz jednoduše vyplnit kontaktní údaje a odeslat. Na e-mail vám pak přijde informace, kdy a kam přijít na odběr krve. Ten pak probíhá jako klasický odběr. Poté už jen čekáte, jestli jste pro někoho vhodným dárcem.

Ne všichni budou k darování dřeně vyzváni. Musí se totiž shodovat sada transplantačních znaků dárce s příjemcem. "Kombinace transplantačních znaků je větší než množství lidí na planetě," vysvětlil obtíže primář Pavel Jindra.

Způsoby jak darovat krvetvorné buňky jsou dva. Pomocí separátorů nebo odběrem z kosti pánevní. Loni český národní registr dárců dřeně provedl 41 transplantací. Letos jich má za sebou už třicet.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz