Zajímavosti

Krvavý měsíc ozářil Česko. Co znamená a jaké nese proroctví

Brzy ráno 28. září oblohu nad Českem ozářil krvavý měsíc. Mnoho proroctví předpovídá následné neštěstí. Co je tento úkaz doopravdy a jak často vzniká, jsme se vypravili zeptat odborníka.

"Je to bezesporu pěkná a nevšední podívaná, ale nedělal bych z toho přehnané senzace," mírní zvěsti hned v úvodu zástupce ředitele Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Šifner. Ve skutečnosti se jedná o úplné zatmění měsíce, při kterém měsíc vstoupí do stínu Země.

A proč má měsíc během zatmění červenou barvu? "V atmosféře dochází k lomu světla, a proto nikdy nedojde k tomu, že by byl měsíc úplně temný. To světlo se láme i za Zemí a právě červené světlo se v zemské atmosféře láme nejvíc, proto je měsíc červený," vysvětluje zabarvení Jan Šifner.

Úplné zatmění měsíce nastává přibližně jednou za tři roky. Další možnost pozorovat zatmění, navíc jen částečné, budeme mít u nás až v roce 2018.

V minulosti kolem krvavého měsíce kolovala spousta pověr a mýtů. Výskyt krvavého měsíce je také spojován s významnými historickými událostmi, zejména pro židovský národ. Podle Jana Šifnera krvavý měsíc ale přírodní apokalypsu ani války rozhodně nepřináší. "Za situaci ve světě nemůže měsíc, ale my lidé na této planetě," dodává na závěr.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Meteoritický roj Taurid Zemi nemine! Podle vědců je téměř jisté, že některá z komet Zemi trefí

Konec světa: Bude 21. září 2015 posledním dnem lidstva? Strašlivé proroctví řeší i americká NASA!

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz