Krádež

Ostatky sv. Václava ukradl zloděj! Pár dní před jeho svátkem 

Ostatky sv. Václava ukradl zloděj! Pár dní před jeho svátkem 
Zdroj: Policie ČR

Relikviář s ostatky svatého Václava odcizil neznámý zloděj z kostela v Brněnské ulici v Prostějově. Římsko-katolická farnost vyčíslila škodu na schránce na 60 tisíc korun. Hodnota relikvie - úlomku kosti svatého Václava - je pro ni nezměřitelná.

"Ke krádeži došlo v sobotu 19. září mezi 13:30 a 14:00 hodin. Zmizelá schránka s ostatky světce je vysoká přibližně 35 centimetrů a je vyrobena ze žlutého kovu," uvedl František Kořínek z Krajského ředitelství polciie Olomouckého kraje. Policie o případu informovala až nyní, i když ke krádeži došlo už minulou sobotu.

Kost svatého Václava, který žil v 10. století, získali kanovníci řádu Milosrdných bratří, kteří v minulosti kostel spravovali a měli tu i klášter. Ti také opatřili pro relikvii schránku.

Související obsah

Relikviář je schránka na relikvie - ostatky světců nebo předměty, které s nimi nějak souvisejí. Věřící lidé mu přisuzují posvátnou sílu. Nejznámějším českým relikviářem je Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou.

 

Zdroj: Policie ČR

Svatý Václav je patronem Čech a Moravy a symbol české státnosti. Založil chrám sv. Víta, hlavní kostel knížectví, jemuž dokázal zachovat suverenitu. Byl zavražděn v roce 935 ve Staré Boleslavi, sídle jeho bratra Boleslava, který díky tomu převzal vládu. V pondělí uplyne 1080 let od jeho smrti.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Princ Charles pod palbou kritiky: ´Chová se jako otrokář, sloužit u něj je středověk´

TN.cz / ych

K tématu Krádež

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz