Zpravodajství

Maturita z jazyků? Ředitelé ji mohou nahradit certifikátem!

Maturita z jazyků? Ředitelé ji mohou nahradit certifikátem!
Zdroj: Mediafax

Velkou úlevu nabízí ministerstvo školství maturantům. Nově totiž mohou ředitelé ve školní části maturity prominout studentům zkoušku z cizího jazyka - pokud si ji ovšem nahradí celosvětově uznávaným jazykovým certifikátem. Prominutí zkoušky je možné pouze v těch školách, kde mají studenti ve školní části povinnou maturitu ze tří předmětů.

Obávaná závěrečná maturitní zkouška bude mít zase o strašáka míň. Tentokrát přichází úleva v podobě změny ve školní části. Ministerstvo školství totiž vydalo seznam jazykových zkoušek, které mohou ředitelé uznat místo maturity. Jedná se například o mezinárodní zkoušku FCE, TOEIC nebo DELF.

Ředitelé se musí rozhodnout do 30. září, jestli certifikát budou uznávat. Pokud ho pro svou školu schválí, je pak na zájemcích, aby si o prominutí zkoušky zažádali. Zcela v kompetenci hlavy školy je pak zvolení úrovně zkoušky (středně těžká úroveň B2 nebo o něco těžší C1) i určení maximálního stáří certifikátu.

V současné době si ředitelé mohou vybírat, jestli žáky nechají maturovat ze dvou nebo ze tří předmětů. Prominout zkoušku ale mohou pouze ty školy, které mají ve školní části povinnou maturitu ze tří předmětů.

Související obsah

Jak informují Hospodářské noviny, původní návrh Asociace ředitelů gymnázií zcela nahradit státní část maturity certifikátem ale ministerstvo zavrhlo. Za zkoušku si totiž studenti zaplatí 4 400 korun, což by prý vedlo k znevýhodnění sociálně slabších rodin.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz