Konopí

Sklízeli technické konopí, policisté na ně vlítli jak na zločince

Sklízeli technické konopí, policisté na ně vlítli jak na zločince
Zdroj: TN.cz

Velkou nepříjemnost řeší v těchto dnech českolipští policisté. Podle majitele firmy Mabeko Jana Bešíka totiž v úterý policisté tvrdě, ale především naprosto zbytečně, zasáhli proti sběračům technického konopí. Brigádníkům, mezi kterými byli malé děti i seniorky, stříkali do očí pepřový sprej, spoutali jim ruce za zády a údajně použili i teleskopické obušky!

"Dnes v dopoledních hodinách v Bukovanech u Sloupu v Čechách byli sběrači technického konopí pro firmu Mabeko přerušeni bleskovým zásahem dvou policejních posádek z Policie Česká Lípa, kteří si zřejmě nezjistili řádné informace od Celní správy ČR o povaze rostliny technického konopí a poli, kde se nachází," napsal Jan Bešík na Facebook.

"Představte si, že druhý den sbíráte na poli konopí, kolem vás je klid a najednou vidíte přijíždět přes polňačku zběsile dva policejní vozy, až jim málem ulétla kola. Z nich vyběhne osm lidí, kteří začnou křičet na sběrače, kteří tam sedí na zemi a svačí," popsal Bešík pro web TN.cz policejní zásah.

Podle něm sběrači odhodili svačinu, když se jeden pokusil vstát, použili proti nim policisté donucovací prostředky. Sedmnáctiletému chlapci a jeho otci nastříkali do očí pepřový sprej. Ten zasáhl i další sběrače a dokonce i zasahující policisty. Proti některým brigádníkům použili strážci zákona dokonce teleskopické obušky.

Související obsah

Na poli pracovalo 10-12 brigádníků, nejmladšímu bylo teprve 9 let, nejstarší byla podle Bešíka šedesátiletá babička. Policisté podle majitele firmy, která technické konopí pěstovala, dokonce vytáhli střelné zbraně!

Po policejním zásahu utrpělo několik sběračů zranění. "Jeden pán má pohmožděnou ruku, nohu a obličej, jak ho tou kanadou tiskli k zemi. U toho chlapce, který skončil v péči lékařů, měl kromě psychických problémů také na rentgenu vidět otisk policejní boty v obličeji. Nechali ho, sedmnáctiletého kluka, dvacet minut s nastříkaným pepřovým sprejem v očích," popsal Bešík zranění sběračů.

Související obsah

Webu TN.cz potvrdil, že se jednalo výhradně o neškodné technické konopí. "Naše konopí neobsahuje kriminalizované THC. Je to technická odrůda s označením Fedora 17, neobsahuje halucinogen. Zdraví je naprosto neškodná, naopak bych řekl prospěšná. Používá se na extrakty nebo na čaje."

Škodu Bešík ještě vyčíslenou nemá. Podotkl ale, že sběr úrody pro ně zřejmě skončil, protože brigádníci se bojí jít znovu na pole. "Asi po nikom nebudu nic požadovat, spíš bychom byli zvědaví na vyjádření policie a na nějakou omluvu těm lidem. A možná také na nějakou záruku, že nás policie bude chránit a ne tyranizovat."
 

"Na základě získaného poznatku prověřovali policisté včera v dopoledních hodinách na poli u Bukovan okolnosti sklizně konopí, která tu právě probíhala. V tu dobu na poli pracovalo 10 osob, které policisté poučili o důvodu jejich kontroly a vyzvali je k tomu, aby s nimi spolupracovali. Vzhledem k tomu, že jeden z mužů opakovaně neuposlechl výzvy policistů a při následném pokusu policistů o jeho zajištění kladl aktivní odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev policistů neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který tento probíhající zákrok hrubě narušoval," vysvětluje krajská policejní mluvčí Ivana Baláková.

"Proto policisté použili donucovacího prostředku i proti němu. Oba muži byli následně zajištěni a předvedeni na obvodní oddělení policie v Novém Boru, odkud byli po ověření totožnosti propuštěni, a to zhruba po dvaceti minutách od příjezdu na policejní služebnu. Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení. Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů," dodala Baláková.

vbo, TN.cz

K tématu Konopí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz