Chytrá domácnost

Chytrá domácnost: Bez mobilu nebo tabletu to prostě nejde

Chytrá domácnost: Bez mobilu nebo tabletu to prostě nejde
Zdroj: Thinkstockphotos

Česká republika má přes 10 milionů obyvatel, kteří používají více než 12 milionů mobilních zařízení a 14 milionů SIM karet. Život bez chytrých telefonů nebo tabletů si už moc neumíme představit a pomáhají nám i v domácnosti.

Mít telefon jen na telefonování? To už dlouho neplatí. Moderní přístroje s dotykovou obrazovkou toho zvládnou mnohem víc. Přehrávají hudbu, video, zvládnou komunikaci na sociálních sítích a v chatovacích programech, můžete díky nim přijímat a odesílat elektronickou poštu, fotografie a spoustu dalších věcí.

S chytrými telefony máte přehled o termínech a schůzkách, můžete snadno zjistit, kdy vám jede autobus nebo vlak. Najdete trasu z bodu A do bodu B, ať jedete autem, na kole nebo jdete pěšky.

Telefony v domácnosti

Mobilní zařízení nám dobře poslouží k ukrácení dlouhé chvíle při cestování, občas nás ruší při práci a jindy nám s ní pomáhají. Záleží na tom, jak moc jsme na svých mobilech závislí.  Své pevné místo mají tablety a chytré telefony i v domácnostech. Řada výrobců přizpůsobila své produkty pro komunikaci se smartphony a tak je možné okamžitě zjistit, že pračka právě doprala a začíná sušit prádlo, v lednici je pár potravin, kterým brzy skončí trvanlivost a je třeba je spotřebovat.

Na displeji telefonu lze zkontrolovat, kdo právě stojí před dveřmi a zvoní. Stačí spustit aplikaci a je možné si prohlédnout i obraz domácí kamery a zjistit, zda už jsou děti doma a dělají úkoly, nebo si hrají se psem, který před jejich příchodem stihnul rozhrabat obsah odpadkového koše.

Češi a mobilní svět

Výzkumy společnosti Ericsson v posledních měsících přinesly řadu zajímavých informací o tom, co s mobilními přístroji děláme, jak často je nakupujeme, kolik s nimi strávíme času a jak mění naši komunikaci v rámci rodiny:

* Téměř tři čtvrtiny světové populace budou do roku 2020 vlastnit chytrý telefon, přičemž k internetu se bude připojovat 26 miliard zařízení
* 68 % uživatelů v České republice připouští, že internet využívá prakticky neustále a téměř polovina se připojuje hned z několika různých zařízení
* V České republice v posledních třech letech výrazně vzrostl prodej smartphonů a tabletů. Výměnu zařízení plánuje 34 % Čechů
* 30 % času, který trávíme se smartphonem v ruce nám zabírá používání mobilních komunikačních aplikací
* Přes 70 % uživatelů smartphonů pravidelně sdílí osobní fotografie. 69 % uživatelů chytrých telefonů si prohlíží a sdílí mnohem více osobního obsahu než před dvěma lety
* Od roku 2012 vzrostlo sledování videa na smartphonech o 71 %
* Dvě třetiny teenagerů sledují TV a video na mobilních zařízeních, pouze jedna třetina na klasické TV
* V rámci rodiny si nejčastěji posíláme textové zprávy a telefonujeme. Rodiče, kteří navíc využívají mobilní aplikace, s dětmi komunikují až osmkrát více
* Až 71 % dotázaných rodin během rodinné večeře odkládá a nepoužívá žádná mobilní zařízení

Propojení mobilních zařízení se spotřební elektronikou, například televizí s plochou obrazovkou, zesilovačem či audiosoustavou je zatím stále častější a známější, než komunikace chytrých zařízení s bílou technikou, tedy pračkami, myčkami, sušičkami, ledničkami nebo sporáky. Připočtěme k tomu ovládání kávovarů, grilů, osvětlení, vytápění a zastínění žaluzií a je zřejmé, že v následujících článcích budeme mít o čem psát.

Jen telefon nestačí

Bez samotného mobilního zařízení (telefonu nebo tabletu) to určitě nepůjde. Ale smartphone nebo jeho přerostlý kolega s větším displejem jsou jen první stavební kameny chytré domácnosti. Budeme k nim muset přidat nějaké aplikace pro správu a dohled nad připojenými a kontrolovanými produkty, zamyslíme se nad potřebou domácí kabelové či bezdrátové sítě pro snadnější komunikaci zařízení mezi sebou a nad možnostmi rychlého datového připojení, které nás telefonem přenesou do domácího prostředí v řádu sekund, nikoliv minut. Podíváme se zkrátka na to, jak je možné z prosté domácnosti udělat chytrou a prozradíme vám, co k tomu bude třeba a kolik to asi bude stát.

TN.CZ / vac
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz