Paragliding

Paraglidistu nad Vrběticemi "sundal" na zem vrtulník

Armádní a policejní manévry vyvolal u Vrbětic na Zlínsku paraglidista, který v pondělí vlétl do zakázaného prostoru nad areálem muničních skladů. Amatérského pilota s motorem za zády musel na zem doprovodit policejní vrtulník.

Začalo to romantickým nápadem překvapit manželku v práci. Ovšem sedmapadesátiletý pilot si před nakopnutím vrtule nezkontroloval leteckou mapu a narušil bezletovou zónu kolem Vrbětic. Jeho padák poháněný motorem neunikl pozornosti armády a ta zalarmovala policii. Na místo povolala psovody a helikoptéru.

Letecký nadšenec se do svého cíle nedostal. Policejní vrtulník ho přinutil přistát na bývalém letišti u Slavičína. "Policisté prověřují, zda se muž dopustil přestupku proti zákonu o civilním letectví. Po prošetření této věci případ předají pracovníkům Ministerstva dopravy k dalšímu projednání," uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Související obsah

Příští týden uplyne rok od prvního výbuchu ve vrbětickém areálu. Od té doby je jeho okolí přísně střeženou zónou. A to jak na zemi, tak ve vzduchu. Nad plochou více než sto deset kilometrů čtverečních je vyhlášený zákaz jakýchkoliv civilních letů.

"Dočasně zakázaný prostor Vrbětice se dá představit jako zóna o poloměru šesti kilometrů se zákazem létání kromě letadel policejních a vojenských. Prostor je dočasně zakázaný od října 2014 z důvodu likvidace nevybuchlé munice," vysvětlil  mluvčí  Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

"Pokud se pilotovi policejního vrtulníku podaří navázat spojení s pilotem prostředku, který narušil bezletovou zónu, přimějí jej k přistání a případ dále řeší policisté z obvodního oddělen," doplnila policejní mluvčí Kozumplíková. Narušitele pak v lepším případě čeká pokuta.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz