Domácí

Velká cena Prahy? V Dejvicích se po ulici proháněly formule!

V pražských Dejvicích se 12. října proměnila jedna z ulic v závodní okruh. Proháněly se po něm zcela nové formule z rukou studentů ČVUT. Kromě formule se spalovacím motorem se veřejnosti ukázal i elektrický model.

Projekt studentských formulí vznikl v 80. letech ve Spojených státech, kolem roku 2000 se dostal i do Evropy a české univerzity nemohly zůstat pozadu. Každý rok tak musejí zúčastněné týmy zkonstruovat novou formuli, se kterou pak objíždějí závody.

V Dejvicích se letos představily nové modely hned dva. První z nich je klasickou formulí se spalovacím motorem, jejími autory jsou studenti Fakulty strojní ČVUT. Jedná se v pořadí o již sedmý vůz týmu CTU CarTech, disponuje karbonovým monokokem, čtyřválcovým motorem z motocyklu Yamaha R6 a dosahuje rychlosti 130 km/h. Více není potřeba, protože tratě jsou spíše technické, plné zatáček, a tak je důležitější spíše zrychlení. A to není vůbec špatné, z nuly na sto kilometrů v hodině zrychlí tento monopost za pouhé tři a půl vteřiny.

Formule se spalovacím motorem ale nebyla jedinou novinkou, kterou se škola v Dejvicích prezentovala. Studenti Elektrotechnické fakulty představili veřejnosti nově přepracovaný elektrický model. Ten má náhon na všechna čtyři kola a v každém z nich disponuje samostatným elektromotorem. Na plné nabití pak zvládne 22 kilometrů závodního tempa.

Na nové formuli se pracuje celý rok, studenti se projektu věnují ve svém volném čase a jejich univerzita je v činnosti podporuje. V zásadě se vždy vylepšuje model z předchozího roku, snahou je snížit váhu vozidla či přidat nějakou technologickou vychytávku. Financování projektu částečně zajišťuje škola a částečně sponzoři, které si studenti sami hledají.

Související obsah

Formule z Českého vysokého učení technického sbírají úspěchy na závodních okruzích v Čechách i v zahraničí. Během ukázkových jízd tentokrát předvedli zkušení piloti divákům možnosti formulí přímo na ulici před univerzitou. Cílem akce bylo ale kromě předvedení nových modelů i přilákat nové členy do týmu. 

TN.cz/Jakub Deml

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz