Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) od rána zasahuje v Praze a Olomouckém kraji, detektivové během dopoledne zadrželi celou řadu osob. Zásah se týkal olomouckého hejtmanství, krajského ředitelství olomoucké policie. K výslechu byl odveden i exministr Ivan Langer a další lidé zapojení do byznysu kolem jihočeské solární elektrárny Ševětín.
Policisté přivezli Langera večer kolem sedmé hodiny do jeho domu v Olomouci. Langer vešel v doprovodu detektivů do svého domu v centru města. V něm už minimálně devět hodin policisté zasahují, na místě byl také žalobce Vrchního státního zastupitelství Pavel Komár. Langer nechtěl kauzu při vstupu do domu nijak komentovat. Dům v té chvíli střežilo šest policistů v kuklách.
Po půl jedenácté policisté Langera z jeho domu v Olomouci odvezla pryč a na případ uvalila informační embargo. Není tedy ani jasné, co teď s Langerem bude a kam ho policisté odvezli.
Společně s Langerem vyšel z domu také státní zástupce s velkým pytlem a policista s asi metrovou krabicí, ve které byly pravděpodobně zabavené důkazy.
Policie byla i v domě Langerova kamaráda z byznysu, podnikatele Ivana Kyselého. Oba měli být zadržení a předvedeni k výslechu.
ÚOOZ v minulosti podle časopisu Respekt prověřoval částku 100 milionů korun, která dorazila jednomu z hlavních garantů stavby elektrárny v Ševětíně - firmě IES Recycling z Olomouce. Detektivové tyto peníze na účtech firmy zmrazili kvůli podezření, že je vyplatil ČEZ za tzv. vícepráce na stavbě, které se však údajně ve skutečnosti nestaly. Vyšetřovatelé prověřují i další toky peněz. Desítky milionů korun měly podle dalšího garanta stavby - firmy Mapro - odcházet do advokátní kanceláře, ve které od roku 2010 působí bývalý špičkový politik ODS Ivan Langer.
Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Protikorupční policie se podle ČTK zajímá o ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha. Lidové noviny doplnily seznam jmen o Tomáše Uličného, šéfa olomoucké expozitury GIBS, Radka Petrůje, šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminálky a Karla Kadlece, náměstka ředitele olomouckého krajské policie.
Byli jste u zásahu policie? Máte k případu bližší informace? Volejte a posílejte fotky. Telefon: 606 09 09 09. E-mail: zpravy@nova.cz.
Policie zasahovala také na hejtmanství Olomouckého kraje. To potvrdila mluvčí úřadu Kamila Navrátilová. Podle LN se zajímala přímo o hejtmana Jiřího Rozbořila.
"Případem podezření z trestné činnosti zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení se detektivové ÚOOZ zabývají řadu měsíců. Jednotlivé úkony trestního řízení probíhají od rána v Olomouckém kraji a v Praze," sdělil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. "V současné době je zadržena, předvedena či vyzvána k podání vysvětlení celá řada osob, které mohou ve věci poskytnout detektivům cenné informace. Ke konkrétním osobám či jejich počtu se nebudeme nijak blíže vyjadřovat," doplnil Hanták v poledne.
Fotovoltaická elektrárna Ševětín na Českobudějovicku je s instalovaným výkonem 29,9 MW třetí největší fotovoltaickou elektrárnou v Česku. Vlastníkem elektrárny, která zahájila provoz v prosinci 2010, je polostátní ČEZ. Společnost ČEZ nemá zatím k zásahu žádné informace. "Zatím o tom nic nevíme," řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Ivan Langer se dnes dočkal verdiktu soudu ve sporu s mediální skupinou Mafra. Domáhal se omluvy za články, které ho spojovaly se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem. "Dnes to: možná skončí, možná také ne…; možná dobře, možná také ne…," komentoval to Ivan Langer dnes brzy ráno na svém facebookovém profilu. Zřejmě ještě předtím, než u něj zazvonili policisté.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Příběh kmotra vstoupil do kin. Poslechněte si neuvěřitelné odposlechy mafiánského bosse!
GALERIE: Další potvrzení, že se mění charakter počasí. Obyvatele Evropy překvapila polární záře!