Rakovina

Čechům hrozí nejvíc rakovina prostaty! Jak se sám vyšetřit?

Rakovina prostaty je největším strašákem mužů. V české populaci navíc dochází k nejvyššímu nárůstu nádorových onemocnění právě u prostaty. Ukazují to nová čísla Národního onkologického registru. Jak včas onemocnění příznaky onemocnění zjistit, aniž by bylo hned nutné jít k lékaři? I muži si mohou provést samovyšetření. Jak na to?

V roce 2012 žilo v ČR 43913 mužů, kteří měli zkušenost s rakovinou prostaty , pro rok 2015 se předpokládá výskyt až 59 293 případů, což představuje nárůst o 35%. Křivka ale stále poletí strmě vzhůru, za pět let už bude nemocných 80 tisíc.

Jednoznačná příčina nárůstu onemocnění nelze specifikovat. Jen malá část pacientů onemocní kvůli dědičnosti, podle lékařů se na vzniku onemocnění mohou podílet i třeba přemíra živočišných tuků v jídle.

Onemocnění je zákeřné právě v tom, že v časném stádium nemá žádné příznaky. Ty se objeví až ve chvíli, kdy se rakovina rozšíří, to už je ale neléčitelná. Větší množství pacientů s nemocí v časném stádiu odhalují preventivní testy.

Lékaři doporučují samovyšetření penisu, varlat a prostaty provádět jednou za čtyři týdny. Nejvhodnější dobou je chvíle krátce po koupeli, kdy je šourek měkký a vyšetření snazší. Samovyšetření může pomoci i odhalování nádorů varlat. Rakovina varlete je sice vzácná, ale je nejčastějším zhoubným onemocněním mužů ve věku 20 - 30 let.

Samovyšetření prostaty

Provádí se pozorováním ejakulace semene. V případě, že ejakulace je nevýrazná a semeno nestříká dost daleko, není prostata zřejmě úplně zdravá. Varovným signálem je malé množství semene anebo je velmi průhledné, řídké a při ejakulaci jen kape.

K lékaři zajděte i v případě, že chodíte častěji čůrat nebo vás nutkání k močení budí ze spánku i víckrát za noc. Věnujte pozornost i tomu, jestli nemáte problémy s dlouhým močením nebo přerušovaným proudem.

Související obsah

Samovyšetření varlat

Před zrcadlem s dobrým osvětlením se přesvědčte, zda není některá část šourku zduřelá. Samovyšetřování provádějte tak, že oběma rukama uchopíte varle zespodu ukazováčkem a prostředníčkem, shora palcem, a to současně oběma rukama. Při mírném stisknutí varle nebolí a má konzistenci tvrdší gumy. Vzadu a nahoře nad varletem nahmatáte citlivější nadvarle, které přechází nahoru do chámovodu. Stejným způsobem pokračujte u druhého varlete.

Často je mylně za nádor považováno nadvarle. Nadvarle je umístěno v šourku nad varletem a mírně vzadu. Varle je tedy uloženo dole a v přední části šourku. I za normálních okolností je u zdravého muže jedno varle větší než druhé. Pokud jsou tyto rozdíly ve velikosti stálé a nedochází k postupnému zvětšování rozdílu velikosti varlat, není nutno se obávat nádoru.

V případě, že zjistíte na varleti zvětšení, tvrdost na pohmat bez známek bolesti, hrbolky, změny na kúži, ihned se obraťte na lékaře. Stejně tak, pokud cítíte na jedné části šourku větší tah - jedno varle je jakoby těžší než druhé a táhne za semenný vývod.

TN.cz / ych
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz