Írán

Bojte se! Írán se chlubí podzemní základnou plnou raket!

Írán straší svět. Po testu nové rakety dlouhého doletu zveřejnila íránská televize záběry z podzemní základny ukrývající desítky balistických střel, které jsou prý připraveny k okamžitému odpálení.

Podobných tajných pevností ukrytých hluboko pod zemí jsou v celé zemi podle elitních Revolučních gard stovky - kilometry dlouhé tunely napěchované nákladními vozy s balistickými raketami, které jsou připravené k odpálení.


A před nimi nastoupené jednotky elitních zabijáků z řad Revolučních gard. Teherán se chlubí - takových základen jako je tahle, máme k dispozici stovky.


Tunely vysoké asi deset metrů jsou vyhloubeny půl kilometru pod zemí a odhalit je je téměř nemožné - stejně jako zničit. Revoluční gardy se ostatně odtajnění nebojí.


"Máme základen tolik, že i kdyby se několik podařilo najít, všechny se nikdy zničit nepodaří," chvástá se šéf Revolučních gard Amír Ali Hadžizádí.


Pevnosti hluboko pod zemí ukrývají obrovský arzenál - jen taktických raket Scud má Írán nejméně tři stovky. Teherán chrastí zbraněmi jen dva dny poté, co otestoval torpédo, které unese dvousetkilogramovou hlavici.


Ve stejný den přitom Írán podepsal průlomovou dohodu o omezení svého jaderného programu. Vláda přesto hrozí, že ji Írán bude porušovat se slovy, že nikdo nemůže zemi nakazovat, jak se má bránit.


A důkazem tohoto tvrzení je zbrusu nová posila íránských vojáků - raketa Emad. Cíl zasáhne s přesností na 500 metrů. Dolet má přitom dva tisíce kilometrů a Teherán s ní může hravě zaútočit třeba na Izrael.


Právě testem této střely ale Teherán porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Nesmí totiž vyvíjet žádnou zbraň schopnou nést jadernou hlavici. A to Emad je. Dá se tak čekat například další embargo už tak izolované země.
 

pez, Kateřina Kučerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz