Palestina

Izrael svírá strach: Palestinci útočí kamením, vraždí také noži

Napětí mezi Izraelem a Palestinou se stupňuje. Jen během dnešního dne zabili izraelští vojáci tři palestinské útočníky, kteří se pokusili ubodat Izraelce. Rada bezpečnosti OSN varuje, že by současné napětí mohlo mít katastrofální důsledky. Izrael přesto nasazení mezinárodních mírových sil ve své zemi odmítá.

Palestinci útočí kamením, izraelští vojáci odpovídají slzným plynem. Tisíce dalších Palestinců protestují na pohřbu mladíka, který převlečený za novináře zaútočil na izraelské vojáky.

V Hebronu chtěl Palestinec ubodat vojáka, zastavil ho ozbrojený civilista. V Jeruzalémě útočil teprve šestnáctiletý mladík, i on zemřel. A vraždit chtěla i mladá Palestinka. "Ptala se mě na cestu, řekla jsem, že nevím. Najednou vytáhla nůž a zkusila mě bodnout do krku. Vystřelila jsem po ní," řekla příslušnice izraelské armády.

Izrael se proti útokům nožem brání přísnými opatřeními. V Jeruzalémě hlídkují stovky vojáků. Palestincům jsou trnem v oku. "Izrael by měl být za krutosti páchané na Palestincích tvrdě potrestán," myslí si palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr.

Související obsah

Jeruzalém se ale brání. "Nepochybuji o tom, že kdyby vaše občany někdo na ulici bodal řeznickým nožem, jednaly by vaše bezpečnostní složky stejně," oponoval Mansúrovi jeho izraelský protějšek.

Vzájemné obviňování se ale vyostřuje. Izrael Palestince viní nejen z útoků, ale i z výchovy k nenávisti. Násilnosti odstartoval spor o přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Za poslední dva týdny zemřelo více než čtyřicet lidí.
 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Palestina

Důležité Události

Píše se na Deník.cz