Filmy

Návrat do budoucnosti: V čem se filmaři nepletli? 10 vynálezů

Návrat do budoucnosti: V čem se filmaři nepletli? 10 vynálezů
Zdroj: Universal Pictures

Ve středu 21. října konečně nastane den, kdy se Marty McFly "vrátí do budoucnosti" a spatří množství chytrých vynálezů. I když byl film natočen v roce 1985, některé technologie o 30 let později opravdu používáme!

Fanoušci sci-fi komedie Návrat do budoucnosti napjatě očekávají středu 21. října 2015 už několik let. Právě do tohoto dne se totiž Marty McFly s doktorem Brownem dostane pomocí stroje času. Existuje i webová stránka, která odpočítává dobu do této události.

Na létající auta, vznášedla a samozavazovací boty si budeme muset ještě počkat, ale některé technologie ve filmové budoucnosti opravdu v roce 2015 používáme. Podívejte se na 10 nejlepších vynálezů, které tvůrci trefili.


Chytré brýle

 

Zdroj: oficiální zdroj

Marty McFly používá ve filmu brýle, které připomínají sluneční a které mu umožňují telefonovat. Před třiceti lety byl takový vynález téměř nepředstavitelný, dnes ale opravdu existuje. Současné chytré brýle nejsou tak robustní a kromě telefonování se s nimi dá pracovat stejně jako s počítačem.

Tenká televize (zavěšená na zdi)

 

Zdroj: oficiální zdroj

V osmdesátých letech vypadaly televize jako velké krabice s tlačítky a anténou. Není tedy divu, že z nich byl Marty "v budoucnosti" unešený. Dnes už najdeme tenkou televizi ve většině domácností a zavěšená na zdi může být k vidění třeba i v restauracích.

Tablety

 

Zdroj: oficiální zdroj

Doktor Brown chodí ve filmu po ulicích s přenosným počítačem připomínajícím tablet. V roce 2015 vlastní chytrý telefon nebo tablet více než polovina Čechů a procento stále roste.

Videokonference

 

Zdroj: oficiální zdroj

Komunikace i s obrazem a zvukem se v osmdesátých letech zdála nemyslitelná. Aplikace typu FaceTime nebo Skype ale přesně takovou komunikaci umožňují. V současnosti můžeme navíc komunikovat i s několika lidmi najednou.

Rozpoznávání obličeje

 

Zdroj: oficiální zdroj

Doktor Brown byl pomocí futuristického dalekohledu schopen rozpoznat obličeje a identifikovat lidi kolem. Zdálo se to směšné, ale dnes používá podobnou technologii FBI i Facebook.

Související obsah

Čtečky otisků prstů

 

Zdroj: oficiální zdroj

Ve filmu je možné pomocí otisku prstu platit a otevírat dveře. V současnosti je daktyloskopie běžná a firma Apple před rokem představila první čtečku otisků prstů v mobilech.

Internetové bankovnictví

 

Zdroj: oficiální zdroj

Když "starý" Marty McFly sází online, na snímači namačká číslo své kreditní karty. Současné internetové bankovnictví a převody fungují úplně stejně.

Filmy ve 3D

 

Zdroj: oficiální zdroj

Marty v Návratu do budoucnosti ohromeně sleduje upoutávku na film Čelisti 19 ve 3D a zdá se mu tak realistická, že před žralokem utíká. Lidé okolo na něj koukají jako na blázna, asi jako bychom se dívali my na člověka, který by zděšeně vyběhl z kina. Filmy ve 3D si dnes pouští i lidé doma a touto technikou byly natočeny oblíbené snímky jako Avatar nebo Beowulf.

Pohybové videohry

 

Zdroj: oficiální zdroj

Dva kluci se Martymu ve filmu vysmívají, že musí u hraní videoher používat ruce. "Jako hračka pro děti," popisují ovladače doslova. Přestože pro většinu současných her ovladače stále používáme, některé se ovládají pohybem. Hrdina tedy skáče, běhá nebo odpaluje míčky podle toho, jak se hýbe hráč.

Drony

 

Zdroj: oficiální zdroj

Když je záporák Griff a jeho gang zatýkán, létá kolem nich dron s logem amerického deníku USA Today a pořizuje fotky do novin. V jiné scéně dron venčí psa. Drony jsou dnes populární, jak v armádě, tak mezi obyčejnými lidmi.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz