Internet

Cizí kreditka za pár stovek? Víme, kolik stojí ukradené osobní účty

Cizí kreditka za pár stovek? Víme, kolik stojí ukradené osobní účty
Zdroj: isifa.com

Černý trh s osobními údaji na internetu se nezadržitelně rozrůstá. Na webu už můžete dokonce koupit kompletní falešnou identitu, a to levněji, než byste čekali. Nahlédněte s námi do světa temného webu a podívejte se, kolik stojí kradená kreditka nebo e-mailový účet.

Stále více obchodních transakcí se odehraje na webu a s tím souvisí i rapidní nárůst počítačových kriminálníků v posledních letech. Ruku v ruce s tím kráčí právě i zlevnění jejich "služeb" pro ty, kteří se na ukradených identitách chtějí přiživit. Jak takový trh funguje, odhaluje zpráva bezpečnostní společnosti McAfee.

Největší zájem je samozřejmě o kreditní karty a přístupy do internetového bankovnictví. Ty se prodávají rovnou po stovkách kusů a jejich cena se liší podle aktivního zůstatku na kartě či platebním účtu. Za nejlevnější účty z evropských zemí se zůstatkem 400-1000 dolarů (9,5 - 24 tisíc korun) zaplatí případný zájemce dolarů dvacet až padesát (asi 500 - 1200 korun). Ceny se liší prodejce od prodejce, koupit se dají i data k účtům se zůstatky v řádech statisíců korun.

"S takto ukradeným otiskem karty může zločinec libovolně nakládat s finančními prostředky oběti do té doby, než si napadený všimne podezřelých transakcí na svém účtu," píše se ve zprávě McAfee. 

Související obsah

Neobchoduje se však jen s peněžními účty. K mání jsou účty na rozšířených streamovacích video portálech, hudebních službách, online hrách i v sítích hotelových řetězců. Cenné jsou totiž nejen finance, které uživatelé do svých účtů napumpují, ale třeba i věrnostní body, které mnohé z portálů rozdávají. Účty se v těchto případech prodávají po stovkách i tisících kusů v jednom balíku. U takových položek se ceny dostávají i na desetikoruny za jeden účet.

Výzkumnící však našli na prodej i kompletní webové indentity. Někdo tak snadno může převzít e-mail, finanční služby, sociální média a další účty některého z neštastníků, jimž byly tyto přístupy ukradeny a vystupovat tak kompletně jejich jméněm.

Související obsah

Jak je vidět na příkladech výše, dobré zabezpečení on-line účtů je základem pohybu na internetu. Výraznou bezpečnostní pojistkou může být také propojení služeb s mobilním telefonem, na který chodí ověřovací zprávy či různé hardwarové klíče. Velkou službu také člověku prokáže silné heslo.

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz