HIV

V Česku přibývá lidí nakažených AIDS. Kde je riziko největší?

V Česku přibývá lidí nakažených AIDS. Kde je riziko největší?
Ilustrační fotografie Zdroj: news.discovery.com

V Česku stále přibývá lidí nakažených AIDS. Lékaři evidují desítky nových případů. Příčinou je špatná osvěta.

Každoročně začne žít sexuálním životem zhruba sto tisíc mladých lidí. Téměř osmdesát procent z nich si nepřipouští rizika spojená s AIDS. Jen letos se v Česku léčí 443 lidí s virem HIV a lékaři se shoduji, že toto číslo bude ještě stoupat. Může za to nedostatečná informovanost mladých lidí. Zatímco každý čtyřicátník zná rizika, která s sebou přináší AIDS, dospívající lidé hrozbu opomíjí.

Česká republika sice nepatří mezi země s vysokým výskytem HIV infekce, ale přesto jsou obavy na místě. Za poslední roky došlo k výraznému přírůstku nakažených. Zatímco v roce 2006 přibylo 90 případů, loni to bylo už 232 případů

Statistky, které jsou vedené od roku 1985, ukazují, že doposud se v České republice nakazilo virem HIV 2520 lidí a z toho u více jak 2 tisíc osob došlo k nákaze při sexu. Z toho dvě třetiny patří mezi homosexuály nebo bisexuály. Přes sto lidí se nakazilo z použité jehly při užívání drog a 14 osob se infikovalo při transfúzi krve. Nejvíce nakažených se objevuje v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji.


Nakažení často o svém onemocnění vůbec nevědí. Prvotní příznaky jsou podobné různým infekčním nemocem. Patří mezi ně bolest hlavy, zvětšené lymfatické uzliny, vysoká teplota a celková únava. Po odeznění těchto příznaků nastává takzvané bezpříznakové období, které může trvat sedm až dvanáct let po nakažení. Jednoznačně prokazatelný je test krve, který potvrdí nebo vyvrátí přítomnost viru HIV.


AIDS stále patří mezi nevyléčitelné onemocnění. K léčbě se používají léky, které neničí virus, ale zabraňují jeho množení. Zaručenou prevencí je používání kondomů, vyhýbání se rizikovým sexuálním stykům s neznámými partnery, injekčnímu podávání drog a osvěta mladých lidí. Více informací by mohlo snížit počet nakažených a zvýšit obavy z této nemoci.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

GALERIE: Souložili v Praze na veřejnosti. ´Mám AIDS,´ oznámil poté muž zděšené dívce

VIDEO: Muž nakažený HIV požádal lidi na ulici, aby se ho dotýkali. Natočil jejich reakce

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz