Zápach

Co všechno způsobuje zápach z úst? Budete se divit!

Co všechno způsobuje zápach z úst? Budete se divit!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Někdy dokáže zápach z úst pořádně znepříjemnit konverzaci. Americký dentista proto sepsal knihu, která odhaluje pravé příčiny tohoto zápachu. Budete se divit, co všechno má na svěží dech vliv! Na vině jsou i některé pasty a džusy.

Chcete vědět, jestli vám "táhne" z úst? Podívejte se na svůj jazyk, radí vyhlášený zubař Harold Katz. O stavu vašeho dechu totiž podle odborníka vypovídá právě povrch tohoto svalu. Máte na něm silný povlak nebo je hodně zvrásněný? Pak máte v ústech nadměrné množství bakterií, které se tu živí pojídáním bílkovin a přeměňují je na zapáchající "odpad" na bázi síry.

Vaše ústa jsou plná živých organismů, kterým prospívá teplé a tmavé prostředí. Některé bakterie jsou dokonce prospěšné a pomáhají vašemu tělu zbavit se vetřelců a trávit bílkoviny.
Nevhodné produkty.

Zápachem z úst mohou trpět i lidé, kteří si denně čistí jazyk speciálním kartáčkem, nebo používají ústní vodu. Jedna věc je totiž dodržovat ústní hygienu a věc druhá, co jíte a jaké máte návyky. Nevhodné produkty napsal Katz do své knihy Bad Breath Bible (Bible zápachu z úst). Tady máte některé z nich.

Zubní pasty


Pozor na zubní pasty obsahující Laurethsulfát sodný. Látka sice vytváří pěnu, ale nemá žádný čistící efekt. Tato přísada kromě zápachu může mít i vedlejší účinky, jakými jsou například ústní vředy.

Zdroj: Thinkstockphotos

Jídla bohatá na proteiny


Protože se bakterie vytvářející zápach živí bílkovinami, příliš velké množství vám může spíše uškodit.

Zdroj: Profimedia

Vykašlávání hlenu


Sliz obsahuje proteiny, které krmí bakterie.


Sladkosti


Cukry jsou efektivním motorem pro všechny typy bakterií, dokonce i pro ty, které způsobují záněty dásní, plak a zabarvení zubů. Výživnou půdou jsou i pro tvorečky, kteří zápach z úst radikálně zhoršují.


Sucho v ústech


Sucho v ústech bakteriím prospívá. Mohou se pak opravdu činit. Kromě nedostatku tekutin, způsobuje vysychání úst kouření, pití alkoholu, nebo třeba dýchání pusou.


Kyselé džusy


Čím kyselejší prostředí, tím lepší podmínky pro trávení bílkovin. Rychlejší je tak i nástup zápachu.

Zdroj: Thinkstockphotos


Nemoci dásní


Poškozené dásně jsou útočištěm mnoha bakterií. Jsou hlavní vstupní bránou do krevního oběhu.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Které herecké hvězdy páchnou a téměř se nemyjí? Budete překvapeni!

Láska až za hrob: Žena skoro rok spala vedle mrtvoly svého muže

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz