Rom

Český Rom dostal Řád Britského imperia za pomoc menšinám

Český Rom dostal Řád Britského imperia za pomoc menšinám
Zdroj: TN.cz/wikipedia

Český Rom Petr Torak, který před lety utekl z Česka do Anglie, se v Británii stal policistou a nyní dokonce obdržel řád Britského impéria. Torak se usadil v městě Peterborough a pomáhá zde české a slovenské komunitě.

Příběh Petra Toráka ovlivnil v roce 1999 útok neonacistů, kteří ho napadli v obchodním centru v Liberci. Po něm se s rodinou rozhodl, že odejde z Česka.

Usadil se v městě severně od Londýna. Ačkoliv doma studoval soukromou právní akademii, v nové zemi pracoval nejprve v McDonaldu anebo jako zahradník.

Nakonec se stal strážníkem a kromě běžné práce je také nápomocen místní české a slovenské komunitě. V roce 2013 spoluzakládal Asociaci romských policistů.

Řád Britského impéria se v Londýně uděluje od roku 1917. Získat se dá v pěti stupních a protože Torak není britským občanem, ocenění mu nepředá přímo královna, ale Stříbrný kříž, dekret a pamětní medaili mu předal státní tajemník ministerstva vnitra.

Mezi českými členy Řádu jsou například architektka Eva Jiříčná, dirigent Libor Pešek nebo překladatel Shakespeara Martin Hilský.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je ale páreček! Uhádnete kolik centimetrů dělí dívku od jejího přítele?
 

TN.cz / ych
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz