Státní vyznamenání

Sobotkovi se nelíbili někteří vyznamenaní, Zeman ho zastrašil

Sobotkovi se nelíbili někteří vyznamenaní, Zeman ho zastrašil
Zdroj: ČTK / Mediafax

Předseda vlády Bohuslav Sobotka nesouhlasil s některými vyznamenáními, které ve středu 28. října udělil prezident Zeman. Na osobní schůzce měl dát svou nevoli najevo, Zeman jej ale zastrašil a Sobotka, který coby premiér musí seznam vyznamenaných kandidátů podepsat, rychle couvl.

Podle informací deníků Právo a Blesk nesouhlasil Sobotka s udělením vyznamenání Františku Ringo Čechovi, Jiřímu Hlavatému a Jiřímu Mánkovi. Podle deníku Právo odmítl Sobotka vyznamenání pro tyto tři oceněné podepsat.

Podívejte se, kdo dostal od Zemana vyznamenání:

V případě hudebníka a Zemanova osobního přítele Františka Ringo Čecha měl Sobotka pochybovat o jeho významu a přínosu pro českou kulturu. U Hlavatého a Mánka premiérovi vadilo, že jsou aktivními politiky. Mánek vloni neúspěšně kandidoval do Senátu za ODS, Hlavatý se stal senátorem za hnutí ANO.

Související obsah

Zeman ale Sobotku rychle k podpisu přiměl. "Prezident řekl premiérovi na osobní schůzce, že pokud jmenované neodsouhlasí, budou v den státního svátku v sále tři prázdná křesla a důvody řekne ve svém projevu," řekl Blesku dobře informovaný zdroj z Hradu.

Všichni tři navržení se tak svého vyznamenání dočkali. Stejně tak i další kontroverzní osobnosti jako třeba předlistopadový ministr zemědělství Miroslav Toman nebo ze spolupráce s StB obviněná herečka Jitka Frantová Pelikánová.

vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz