Obloha

Nádhera! Oblohu nad Českem rozzářil jasný bolid. VIDEO

Na obloze bylo v sobotu večer možné zpozorovat jev, který se vidí opravdu zřídkakdy. Bolid, jasnější než sám měsíc, trochu vyděsil polské, české i slovenské pozorovatele. Ti totiž na úkaz nebyli připravení a okamžitě proto volali expertům, co se děje.

Poslední říjnový den byl opravdu unikátní. Na obloze se objevil jasný bolid, který při průletu atmosférou zanechával kouřovou stopu. Lidé ovšem nebyli na přírodní úkaz předem připraveni, a tak vystrašeně volali odborníkům. Telefon se rozezněl i na ústředí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  

"Do ČHMÚ volala paní, která s rodinou cestovala autem po severní Moravě, v té chvíli zrovna u obce Mladkov nedaleko Žamberka," uvedl ústav. Takových případů bylo ale mnohem více. Někteří zjišťovali bližší informace, jiní se spokojili s opravdu jedinečnými fotkami.

Související obsah

Bolid je meteor. Jeho rychlost je tak vysoká, že hmota se silně zahřívá a vzápětí odpařuje. Bolidy má šanci člověk vidět za život několikrát, tak jasný jako byl ten včerejší, ale nejspíš jen jednou.

Zdroj: facebook/ twitter/ instagram

Ačkoli z těchto těles sálá obrovský žár, k žádné katastrofě na zemi zřejmě nedošlo. "Hasiči pozorování potvrdili, současně popřeli, že by se v souvislosti s tím někde na našem území vyskytl požár. Také Řízení letového provozu potvrdilo, že nedošlo k žádné poruše letadla nebo jinému incidentu," shrnul Petr Dvořák z ČHMÚ.

Máte také snímky zářivého bolidu a chcete se s nimi pochlubit? Pošlete nám je do redakce na e-mail zpravy@nova.cz.
 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz