Karel Gott

Rakovina mízních uzlin: Co o Gottově diagnóze prozradil lékař?

K rakovině mízních uzlin, která postihla Karla Gotta, se pro TV NOVA vyjádřil i zkušený odborník Pavel Boček. Lékař z nemocnice v pražském Motole popsal, jak se nemoc projevuje a jakou léčbu bude muset oblíbený zpěvák podstoupit.

Non-Hodgkinův lymfom, který byl Karlu Gottovi diagnostikován, má podle lékaře ošidné příznaky. "Projevy nemoci jsou velmi proměnlivé. Může se objevit chronický zánět plic, kašel, bolest břicha. Pacient je unavený, zaznamená úbytek váhy a necítí se, jak se říká, ve své kůži," popsal doktor Boček.


Tento typ rakoviny se navíc může projevit po celém těle. "Postihuje hlavně mízní uzliny, nejčastěji ty v podpaží a třísle, případně v mezihrudí a břiše. Může začít jako zánět a pak se rozvinout v rakovinu," sdělil lékař. Nemoc se rozšiřuje i do dalších tkání - všech, kde jsou přítomny bílé krvinky.

Související obsah


A jaká léčba teď zlatého slavíka čeká? "U Non-Hodgkinova lymfomu je nutná komplexní léčba. Zaprvé je to léčba protinádorová, která se skládá z chemoterapie a biologické léčby, případně ozařování. Ve vážných případech je nutná i transplantace kostní dřeně," uvedl Pavel Boček. Chemoterapie se přizpůsobuje stádiu choroby a klinickému obrazu konkrétního pacienta.


Zadruhé je nutná léčba podpůrná. "To je vlastně ochrana před nežádoucími vedlejšími účinky protinádorové léčby," dodal lékař z Fakultní nemocnice v Motole.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz