Bělá pod Bezdězem

Exkurze v Bělé: Není to mučírna, ukazoval ministr Chovanec

Po sérii kritiky se dnes mohli novináři poprvé podívat do uprchlického tábora v Bělé pod Bezdězem. Ministr vnitra Chovanec s ministryní práce Marksovou ukázali, v jakých podmínkách zadržení migranti žijí. Za špatné až nesnesitelné je označili někteří běženci, ombudsmanka Šabatová, představitelé Evropské unie a dokonce i vysoký komisař OSN pro lidská práva.

"Přišli jsme z Maďarska. Prošli jsme více než deset zemí. Nikde nebyl problém, až tady nás zatkli. Nechápu, proč tu musíme být tři měsíce. Proč tak dlouho? Je to jako být zavřený tři měsíce v kriminále," stěžuje si 23letý uprchlík z Afghánistánu.

V zařízení jsou ale proto, že v Česku a v schengenském prostoru jsou nelegálně, nemají doklady. Jejich cílem je ale Německo. "Mám tam dvě sestry a bratra. A chci za nimi," svěřila se 26letá migrantka. "Nesouhlasím s tím, že jsme tu lidi mučili nebo záměrně vytvářeli systém, který by odrazoval," odmítá však ministr vnitra Milan Chovanec.

V současné době žije v detenčním zařízení pro cizince tady v Bělé pod Bezdězem 59 uprchlíků. Panuje tu prý jiná atmosféra, než když se tu tísnilo přes 700 běženců. Dnes tu mají děti nové hřiště nebo hrací místnost. Budovy už neodděluje plot.

"Přišlo najednou velké množství lidí a bylo velmi těžké to zvládnout," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. To potvrzuje i uprchlík z Afghánistánu. "Před měsícem to tady bylo hrozné. Ale od té doby, kdy se o to začala zajímat OSN, se podmínky zlepšily, ale jinak jsme tu byli jako vězni. Hodně se toho změnilo za poslední týden," říká.

Související obsah

"Podmínky jsou u nás velmi dobré. My pouze dodržujeme český právní řád a evropské zákony. Není to mučírna, zadržujeme je tu hlavně proto, že se obáváme jejich útěku," hájí se Chovanec.

Kdo se hodně zlobí, jsou zaměstnanci tábora. Mají za sebou perné měsíce a čekali spíš pochvalu, jak nápor migrantů zvládli. "Zapnu televizi - kritika, zapnu rádio - kritika, noviny - kritika," rozčilovala se zaměstnankyně tábora. "Chceme, aby obraz nebyl takový, jako o nás řekla paní ombudsmanka Šabatová. Nás to uráží. My se cítíme dotčeni," připojil se další zaměstnanec.

"Já před těmi lidmi smekám. Za těch pár korun, které za to mají, dělají maximum," ocenil ministr Chovanec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz