Indonésie

Požáry v Indonésii: 500 tisíc lidí s dýchacími problémy a 10 mrtvých

Indonéské deštné pralesy jsou v jednom ohni. Ohrožují lidské zdraví, zvířecí druhy i globální klima. Požáry už si vyžádaly deset lidských obětí a přes 500 tisíc Indonésanů trpí dýchacími problémy.

Poslední tři měsíce zuří v Indonésii velmi silné požáry, které zasáhly více než dva miliony hektarů deštného pralesa a rašelinišť. Požáry se v této oblasti konají každoročně, ale letošní nedostatek deště, který způsobil klimatický jev El Niňo, má za následek nejhorší oheň v historii. Na rozdíl od přírodních požárů, ty letošní jsou zaviněné zcela člověkem.


Požáry úmyslně zakládají farmáři a společnosti pěstující palmu olejnou. Jejich cílem je získat více zemědělské půdy. Indonésie totiž produkuje více než polovinu světového palmového oleje, který se nachází v potravinách a kosmetice velkých firem jako je Nestlé, Kraft Heinz a PepsiCo.

Související obsah


Jejich jednání si už vyžádalo ztráty na životech. Více jak 500 tisíc lidí zasáhla akutní respirační infekce a nejméně deset lidí na ni zemřelo. Emise z požáru také zapříčinily, že Indonésie se stala pátým největším znečišťovatelem ovzduší na světě.


Ohně vypukly nejen na zemědělských prostorech, ale také v pralesech a národních parcích, kde ohrožují zvířecí druhy, které jsou před vyhynutím. Mezi silně ohrožené patří tygr sumaterský, kterých je na světě méně než 400 jedinců, orangutan bornejský a nosorožec sumaterský. V některých oblastech, kvůli silnému oparu, začínají být dezorientováni sloni a putují do obytných oblastí, kde jim hrozí, že budou zabiti.


Požáry způsobily problémy i v Singapuru, Malajsii nebo na Filipínách, kde dochází k zavírání škol nebo k rušení letů. Podobný požár se stal naposledy v roce 1997, kdy došlo ke ztrátě několika živočišných druhů, především hmyzu, a velkému úbytků rostlin.Tyto požáry by měly být varovným signálem, že je potřeba něco dělat. Vláda v čele s indonéským prezidentem Joko Widodo zatím probírá ochranná opatření. A místní doufají, že i viníci budou potrestáni.

iva, TN.cz

K tématu Indonésie

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz