Plíseň

20 % domácností bojuje s plísní! Návod, jak se jí zbavit

20 % domácností bojuje s plísní! Návod, jak se jí zbavit
Zdroj: Thinkstockphotos

Každá pátá česká domácnost se potýká s plísní. Neobjevuje se typicky jen v koupelnách, ale také v ostatních pokojích. Češi problém řešit chtějí (96 %), ale pro 47 % z nich je hlavní bariérou finanční náročnost. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK realizovaného pro Raiffeisen stavební spořitelnu a společnost Saint-Gobain působící na trhu stavebních materiálů.

Problémem, který Češi doma považují za nejzávažnější, je plíseň. Setkává se s ní 20 % domácností. Nejčastěji se objevuje ve vlhkých místnostech, které se špatně odvětrávají. Domácnostem plíseň otravuje život natolik, že naprostá většina dotázaných (96 %) má snahu ji odstranit. Z toho tři čtvrtiny lidí se jí snaží zbavit svépomocí, zbytek je ochotný si pozvat specializovanou firmu. Pokud domácnost plíseň neřeší, v téměř polovině případů je to kvůli nedostatku peněz. Lidé často ani nevědí, jak přesně se plísně zbavit, nebo na to nemají čas.Plíseň nejčastěji v řadových domech

Míra výskytu plísně velmi závisí na typu obydlí. Nejraději se "zabydluje“ v koupelnách rodinných a cihlových domů. Tam je výskyt téměř 17%. Ukázalo se také, že přes 20 % obyvatel řadových domů má plíseň i v ostatních pokojích, kde tráví většinu času. Naopak v panelových domech se vyskytuje jen zhruba u pěti procent dotázaných.

"Plísním byste měli předcházet pravidelným větráním všech místností. Pozor si dávejte na sprchování, vaření nebo sušení prádla – to vše vytváří další vlhkost. Pokud se doma přeci jen plíseň objeví, vyplatí se jednat rychle. Pořiďte si speciální chemické prostředky na její odstranění. Ty se už dají sehnat i v ekologických variantách. Existují také speciální protiplísňové nátěry,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

Přítomnost plísně v domácnosti totiž negativně ovlivňuje zdraví. Nejhůře jsou na tom děti a starší lidé. Inhalování vzduchu v prostředí, kde je plíseň, může vést k takovým zdravotním komplikacím, jako jsou kašel, bolest hlavy, únava a podrážděné nosní a krční sliznice. Příčinou všeho bývá často alergie.

"Plísně patří mezi podceňované alergeny. Alergenem plísní jsou jejich spory, které se šíří vzduchem stejně jako prach. Alergie na plísně se u člověka může projevit kdykoli v průběhu života a poznáme ji podle dýchacích problémů – rýmy, kašle a dušnosti. Mnoho případů této alergie bohužel zůstává neodhaleno a neléčeno,“ upozorňuje MUDr. Martina Minářová, alergolog a klinický imunolog a dodává, že některé plísně jsou také schopny produkovat jedy zvané mykotoxiny, jiné zase vyvolávají plísňové infekce (mykózy).

Související obsah

Pokud problém s plísní v domácnosti přetrvává, vyplatí se pořízení elektrických odvlhčovačů vzduchu nebo rovnou investice do lepší izolace, aby se vlhkost nedostávala dovnitř zvenčí.

"Příčiny plísní v domácnostech mohou být různé a jejich odstranění v dnešní době už není nemožné. Důležité je začít včas a opravdu důkladně zasaženou místnost očistit, aby se plíseň nevrátila po několika týdnech „domů“. Vzhledem k tomu, že se plísně šíří i vzduchem, je nutné je odstraňovat vždy mokrou cestou. Účinným řešením jsou plně omyvatelné disperzní nátěry, vnitřní minerální nátěry na bázi vodního skla nebo odstraňovače řas, mechů a lišejníků, který ošetřuje napadené omítky,“ radí Jakub Benda ze společnosti Saint-Gobain.


Jak postupovat při odstraňování plísní v bytech a domech?

1. Pokud se plíseň objeví v místnosti uvnitř domu, před jejím odstraňováním zakryjeme podlahu celé místnosti zakrývací fólií či igelitem.
2. Zeď namočíme a plíseň odstraníme pomocí škrabky.
3. Poté ihned zabalíme a zlikvidujeme fólii se seškrabanou omítkou, abychom předešli dalšímu šíření plísní.
4. Znovu zakryjeme celou podlahu místnosti zakrývací fólií.
5. Poté rozmyjeme stěnu, kde jsme seškrabali plíseň, vodou se saponátem nebo mazlavým mýdlem. Zeď necháme vyschnout po dobu 6-24 hodin.
6. Následně na zeď aplikujeme speciální přípravek odstraňovač nebo přímo disperzní nátěr s protiplísňovou úpravou.


S čím doma ještě bojujeme?

Devět z deseti českých domácností se potýká s nějakým rušivým faktorem, který snižuje komfort bydlení. V průměru se v každé domácnosti objevuje 3,8 takových faktorů. Vedle plísně jde hlavně o hluk, vlhkost, zatékání, nedostatečné zateplení či osvětlení. S těmito problémy se ale smiřujeme lépe než se zčernalou zdí. Pokud se objevila i u vás, nekompromisně zakročte.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Poznávačka: Které české celebritě patří tato nedokonalá noha?


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz