Terorismus

Evropa na minutu ztichla. Lidé uctili památku pařížských obětí

V poledne na minutu ztichla celá Evropa. Symbolicky tak dala najevo, že stojí po boku Francie. Lidé také minutou ticha uctili 129 obětí pátečních teroristických útoků v Paříži.

Na státních budovách po celém světě visí vlajky na půl žerdi, památky svítí v barvách trikolóry. V poledne mohli symbolicky uctít památku obětí i sami lidé. Nejvíce z nich drželo minutu ticha přímo ve Francii, připojily se k nim však i další evropské metropole.

Francouzský prezident François Hollande se rozhodl na minutu ticha navštívit Sorbonnskou univerzitu. Pařížané i turisté uctili oběti na náměstích, před katedrálou Notre Dame i na nádražích. Na Place de la République zaznila po minutě ticha francouzská hymna Marseillaisa.

Po celé Evropě držely minutu ticha tisíce lidí, někteří ve svých pracovištích, další u památníků obětí nebo před francouzskými ambasádami. V Paříži navíc neumírali jen Francouzi, podle dosavadních informací jsou mezi oběťmi lidé z více než desítky zemí. I proto drželi minutu ticha také lidé v Německu, Británii, Španělsku, Švédsku, Portugalsku i USA a dalších zemích mimo Evropu.

Související obsah

Především ale chtěly tisíce obyvatel vyjádřit Francii podporu. Světoví státníci se k minutě ticha připojili na summitu G20.

V jednu hodinu odpoledne byly v Paříži znovu otevřena všechna muzea a památky, stejně jako kina a divadla. Kulturní akce budou znovu spuštěny, nečeká se ale velký zájem.

Podívejte se na reportáž TV Nova zachycující minutu ticha po celé Evropě:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz