Zvířata

Netradiční mazlíčci: Tyto krasavce chováte doma! VAŠE FOTKY

Netradiční mazlíčci: Tyto krasavce chováte doma! VAŠE FOTKY
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Ježek, papoušek nebo chameleon, to jsou domácí mazlíčci, kteří si dnes získávají velikou oblibu u lidí. Jejich chov vyžaduje odborné znalosti, ale není obzvlášť náročný. Stačí jim poskytnout dobré bydlení, potravu a dostatek pozornosti.

Lidé si pořizují domácí mazlíčky především pro radost. V českých domácnostech už se nechovají pouze psi a kočky ale i exotičtější zvířata. Výjimkou nejsou různé druhy leguánů, hadů a pavouků. Mezi nejčastější ale patří ježci, papoušci, plazi a dokonce i hmyz.

Za poslední roky získal na oblibě ježek bělobřichý. Má velice mírnou povahu a jeho chov je snadný. Velice rychle zkrotne a zvykne si na braní do ruky. Umí stáhnout bodlinky, takže chovatele nepobodá. Krmí se různými druhy hmyzu, ale pochutná si i na granulích a kapsičkách pro koťata. Nejlépe se mu žije v akváriu nebo v plastovém boxu. Během dne často spí, rozhodně by se neměl budit, protože by mohl uhynout stresem.

Pro své krásné zbarvení a svojí mírnou povahu se u nás často chová papoušek Ara. Je velice inteligentní a snadno se naučí mluvit. Je také velice aktivní, a proto je důležité, aby měl velkou klec, kde může roztáhnout svá křídla. Jejich oblíbenou potravou je ovoce a zelenina. Rád si smlsne i na mandlích a různých druzích ořechů. Snadno si zvykne na cizí lidi i jízdu autem. Už od mladého věku si velice rád hraje s kousky dřeva, čerstvými větvičkami nebo malými hračkami. S papouškem Arou se rozhodně žádný chovatel nenudí. Vyžaduje totiž velikou pozornost.

Tichým a samotářským parťákem je chameleon jemenský, který volně žije na Arabském poloostrově a na Jemenu. Je velice žravý. Požírá prakticky vše, co se hýbe, až do velikosti čtyřtýdenní myši. Sní téměř každý hmyz. Chová se v teráriu a je to velice náladové zvíře. V praxi platí, že čím méně s ním přijde chovatel do styku, tím lépe pro něj. Velice zajímavé je jeho zbarvení. Když je chameleon spokojený, má světle zelenou barvu se žlutými pruhy. Když má strach, tak nasadí tmavé puntíky.

Ani chov štírů není náročný. Stačí jim terárium, kde je teplota 24 stupňů Celsia. Živí se sarančaty a středně velkými cvrčky, ale i oni umí být v jídle vybíraví. Nechutnají jim mouční červi. Není vhodné štíry dlouho chovat v ruce, ale pokud s nimi chce být chovatel v bližším kontaktu, je dobré je nechat volně lézt třeba po ruce. Když je štír v klidu, rozhodně nikam neuteče a bude přátelský.

Někdo má doma šváby pro krmení jiných živočichů, někdo zase pro radost. V každém případě jsou velmi neškodní. Nejvhodnější bydlení pro ně jsou různé plastové nádoby, které se dají velmi snadno vyčistit. Dokážou po nich velmi hravě lézt. Jsou to noční živočichové. Jejich oblíbenou stravou jsou mouční červi, kousky ovoce a dokonce i suché pečivo. Je možné je krmit i různými zbytky z kuchyně, jsou to totiž všežravci.

iva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz