Bojovníci Islámského státu nám jsou možná bližší, než se doposud zdálo. S některými byste se totiž mohli domluvit i česky. Slovenská informačná služba (SIS), obdoba naší Bezpečnostní informační služby, připouští, že má indicie, že by za Islámský stát mohli bojovat také občané Slovenska!
"V souvislosti s ozbrojenými konflikty v různých krizových regionech existují indicie, že Slovensko opustilo v uplynulém období několik lidí, u kterých panuje podezření, že se mohli zapojit do radikálních projevů v těchto oblastech," řekl mluvčí SIS televizi Markíza šokující informaci.
To, že zná Slováky, kteří bojovali za Islámský stát, potvrdil Markíze také jeden z rebelů, s nímž se reportér Ján Maloch na syrsko-turecké hranici setkal.
Bývalý bojovník Syrské povstalecké armády bojoval proti vojskům Bašára Asada i proti Islámskému státu. Jednotky ISIS jsou plné zahraničních bojovníků.
"Jsou tam lidé všech národností. Jsou tam i Slováci! Všichni jsou cizinci," prozradil Markíze muž, který se s Islamisty střetnul tváří v tvář.
V dubnu zveřejnila česká eurokomisařka Věra Jourová zprávu, že za Islámský stát bojuje minimálně jeden Čech. Jak se ale ukázalo, Kurdové, kteří s touto informací původně přišli, si spletli Česko a Čečensko. Minimálně jeden Čech, bývalý tankista René, však bojuje za Kurdy proti ISIS.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz