Vesmír

Unikátní pohled do hlubin kosmu: Usmějte se! Vesmír vám to oplatí

Astronomové se při mapování vesmíru každý den setkávají s mnohými kuriozitami. Málokdo by ale očekával, že se na nás vesmír při jeho pozorování usměje.

Nasa zveřejnila snímek, který pořídil Hubbleův teleskop, můžeme na něm jasně pozorovat usmívající se emotikon, který je uznávaný jako symbol radosti. Co je ale tento obličej ve skutečnosti?

Opravdu to vypadá jako usměv z nebes, ale jedná se o shluk galaxií známý jako Cheshire cat (kočka Šklíba z pohádky Alenka v říši divů), odborně označený jako SDSS J1038+4849. Na obrázku můžeme jasně rozeznat dvě žhnoucí oči a několik zahnutých čar, které tvoří tvar hlavy a úsměv.

Související obsah

Oči jsou tvořeny dvěma obrovskými galaxiemi, které se k sobě neustále přibližují rychlostí 482 803 kilometrů v hodině. Vědci předpokládají, že se tyto galaxie srazí v horizontu jednoho milionu let a ze smajlíka se tak stane kyklop.

 

Kruhový tvar a úsměv je ve skutečnosti obrazem čtyř galaxií, které se nachází za „očima“. Světlo, které z nich vychází, se ohýbá díky fenoménu známému jako gravitační čočkování. Jedná se o jeden z efektů, které předpověděl Albert Einstein v jeho obecné teorii relativity, při kterém jsou extrémně velké předměty a černé díry schopné ohnout světlo, které vychází ze zdroje za nimi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz