Temelín

Podvody v Temelínu a Dukovanech budou stát tři miliardy!

Podvody v Temelínu a Dukovanech budou stát tři miliardy!
Zdroj: isifa.com

Mimořádné odstávky jaderných elektráren Temelín a Dukovany způsobily škodu přes tři miliardy korun. Vinu nese zcela jednoznačně společnost ČEZ, informuje dnešní vydání MF Dnes. Výše škod přitom ještě není konečná a stále narůstá.

Kvůli mimořádným odstávkám jaderných elektráren Temelín a Dukovany přišla společnost ČEZ v letošním roce o výrobu čtyř terrawatthodin elektřiny. Společnost přiznala, že to v přepočtu znamená ztrátu více než tří miliard korun.

Zatímco u přerušení produkce v jihočeské elektrárně je těžké určit, do jaké míry za ně nese někdo odpovědnost, u Dukovan jsou si experti podle MF Dnes jistí, že fatálnímu selhání došlo uvnitř firmy. "Jde zcela jistě o pochybení ČEZ," má jasno šéfová Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Polostátní společnost se v minulých letech zbavila údržby svých elektráren a přenechala ji externím firmám. Kvůli složitému systému dodavatelů se stal dohled nad stavem zdrojů značně nepřehledný.

ČEZ si tak nedokázal ohlídat práci společnosti Tediko, která měla na starosti kontrolu svárů potrubí v Dukovanech. Při náhodné kontrole protokolů o revizi vyšlo najevo, že přiložené rentgenové snímky mají zásadní vady. I přesto je technici ČEZ stvrdili svým podpisem, píše MF Dnes.

Související obsah

I když nejde o bezpečnostní riziko, veškeré svary se musí zkontrolovat znovu. Tři ze čtyř bloků elektrárny proto stojí. Bilance škod přitom stále není konečná.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz