DNA

Žili vaši předci na Velké Moravě? Darujte DNA a dozvíte se to!

Moravské zemské muzeum organizuje unikátní akci, díky které si můžete ověřit, jestli se mohl váš předek setkat s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem.

Jak hluboko sahají vaše kořeny? Žili vaši prapředkové na území Čech a Moravy už za raného středověku? Jestli na tyto otázky neznáte odpovědi, tak máte jedinečnou možnost, jak se to zadarmo dozvědět!

Moravské zemské muzeum spouští projekt, během kterého chce porovnat vzorky DNA současných obyvatel Česka se vzorky, které se našly na archeologických lokalitách Velké Moravy. "Cílem vědeckého výzkumu je srovnání DNA, tedy nositele genetických informací, získaných analýzami kosterních ostatků pocházejících z raně středověkého pohřebiště na výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti – Sadech ( 9. – 12. století) a žijících jedinců ze současné populace vybraných měst a obcí Uherskohradišťska," vysvětluje Eva Pánková z Moravského zemského muzea.

Muzeum hledá především muže z okolí Hradiště nebo s kořeny v okolí, kteří jsou nositelé příjmení, o němž se v obci traduje, že svým původem sahá hluboko do minulosti (např. Raštica – po knížeti Rastislavovi?). "Zvláště hledáme ty, kteří mohou svůj rodokmen doložit i konkrétními záznamy (rody sahající do 17. století, dokumentované v pozemkových knihách – jako např. Dřínka, Hrabec, Hrubý, Zajíček, Jurásek, ad.)," vysvětluje Pánková.

Související obsah

Princip bude jednoduchý, zájemce odevzdá vzorek slin. Odběry vzorků slin dobrovolných dárců provede specialistka v daném oboru a uskuteční se v prostorách Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea v Uherském Hradišti, Velehradská třída 537, a to v pondělí 7. prosince od 13 do 18 hodin, ve středu 9. prosince od 8 do 13 hodin a v sobotu 12. prosince od 9 do 16 hodin.

"Výsledná informace, tedy zda dávní předchůdci účastníků výzkumu žili v době Velké Moravy a raného českého státu, tedy v 9. až 12. století, a mohli se teoreticky setkat s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem, bude všem zúčastněným poskytnuta zdarma," vysvětluje Pánková.
 

vrl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz