Slunce

Na Slunci se objevila gigantická díra! Je 50x větší než Země

Na Slunci se objevila gigantická díra! Je 50x větší než Země
Zdroj: NASA/SDO/vědecké týmy AIA/EVE/HMI

Sluneční observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) zachytila obrovskou černou skvrnu na severním pólu Slunce. Koronární skvrna měla velikost 50 Zemí a uvolňovala do prostoru mohutný proud částic, který se mohl pohybovat rychlostí přes 750 kilometrů za sekundu.

Sluneční korona je jasně zářící okolí Slunce, které se rozpíná miliony kilometrů do prostoru. Jedná se o žhavé plyny a částice, které se vlivem vysoké teploty ohřívají a září. Díky nepravidelným erupcím není okolí jednolité, proto můžeme vidět světlejší a tmavší místa (aktivní oblasti a díry).

 

Koronární díry vznikají, když částice odlétají od Slunce místo toho, aby se k němu vracely. Díra se projevuje úbytkem záření v ultrafialové, mikrovlnné a rentgenové oblasti spektra, jedná se o oblast sluneční korony s výjimečně nízkou hustotou a teplotou. I přesto, že se nám temná místa jeví jako neaktivní části, opak je pravdou, protože na pomezí děr vylétají částice ohromnou rychlostí.

Na fotografiích se díra jeví jako tmavé místo, protože vyvrhovaná sluneční hmota je díky mrazivé vesmírné prázdnotě výrazně chladnější než její okolí.

Související obsah

Objev obrovské koronární díry ale vědce z NASA příliš nepřekvapil, protože Slunce vstupuje do maxima slunečního cyklu. To se projevuje zvýšeným výskytem koronárních děr. Nyní se nacházíme těsně za vrcholem cyklu, který začal na začátku roku 2008 a měl by probíhat až do roku 2019.

Na snímky Slunce z SDO se podívejte v galerii:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz