Kardinál

Kardinál Duka vstoupil do lidické organizace vedené Bobošíkovou

Kardinál Dominik Duka se stal členem lidické pobočky Českého svazu bojovníků za svobodu. Tu vede kontroverzní Jana Bobošíková, kvůli níž nedávno tamní organizaci opustily všechny lidické ženy, tedy ty, které vypálení obce nacisty přežily.

Jana Bobošíková, která byla svazačkou i kandidátkou na prezidentku za komunistickou stranu, krok hlavy české katolické církve přivítala.

"Důvodem byla aktivita pana kardinála při iniciování procesu blahořečení lidického faráře pátera Štemberky," uvedlo však arcibiskupství.

V Lidicích to v posledních měsících vře a kardinál Duka, možná nechtěně, přilil olej do ohně. Emoce jitří Jana Bobošíková, která v létě převzala vedení tamní pobočky Svazu bojovníků za svobodu. Postavily se proti ní ale ty, kterých by se měli všichni ptát na jejich názor.

Vztahy přeživších lidických žen vůči Janě Bobošíkové jsou velmi napjaté. Právě kvůli nové předsedkyni lidické organizace Českého svazu bojovníků za svobodu tři přeživší lidické ženy z tamní organizace vystoupily.

"Mně je strašně smutno a líto, že je tady třetí generace, plno šikovných dětí, kteří si ale nedovedou svoji organizaci vést sami. Přitom si myslím, že k tomu všichni mají mít blíž než paní Bobošíková," uvedla jedna z lidických žen Miloslava Kalibová. "Na sklonku svých životů si nepřejeme, aby lidický odkaz byl předmětem její politické kariéry," sdělila jiná.

Související obsah

Rozdělená je i politická scéna - jedněm připadá vstup kardinála Duky do lidické organizace jako skrytá podpora kontroverzní političky. Druhým to nevadí. "Tam, kde je paní Bobošíková, je to toxické," prohlásil Petr Gazdík. "Důvod vstupu není paní Bobošíková, je určitě jinde," myslí si Pavel Bělobrádek.

"V době tlaku na vytěsňování jiného názoru, než toho mainstreamově 'správného' a v době snahy kampaňovitě očerňovat a nálepkovat nositele názorů nemainstreamových, jsou Vaše postoje pevným hodnotovým bodem," reagovala Jana Bobošíková. "Členství v této organizaci je zcela symbolické," vyvrací veškeré domněnky arcibiskupství.

Pod hlavičkou bojovníků za svobodu se tak v nacisty vypálených Lidicích sešla hlava české katolické církve s bývalou svazačkou a kandidátkou komunistické strany na prezidentku.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz