Záhada

Na zamrzlém jezeře našli podivný kruh plný děr! Nikdo neví, co to je

Zvláštní video v posledních dnech rozpoutalo bouři mezi uživateli internetu. Na něm je zachycen podivný temný kruh uprostřed zmrzlého jezera. Tento úkaz byl objeven v Utahu a vypadá, jako by do povrchu ledu byly vryty větší krystaly.

Lidé přišli s velkým množstvím dohadů a teorií, včetně těch, že se jedná o vzácnou houbu, rybí krev, marketingovou kampaň nebo že si z nás autoři videa prostě vystřelili. Jedno z možných vysvětlení je, že se jedná o působení proteinu nějakého organismu proti umrznutí. Takový protein najdeme u mnoha živočichů, rostlin, hub a bakterií, kteří žijí v teplotách kolem nuly a méně.

Dalším možným vysvětlením může být velké množství metanu ve vodě. Únik metanu do jezera může ohřívat vodu, která pak stoupá k povrchu. Teplejší voda rozpouští led a díky Coriolisově síle vzniká kruhový vzor. Coriolisova síla je setrvačná síla, která působí na tělesa v rotující soustavě. Nejznámejším příkladem Coriolisova efektu je pohyb oceánů a atmosféry.

Související obsah

"Jakmile voda dosáhne spodní strany ledu, začne ho rozpouštět a vznikne prstencový útvar," uvedla mořská ekoložka Marianne Mooreová pro portál Livescience.

Prapodivný úkaz zatím nebyl ještě dostatečně vysvětlen, dalším vodítkem může být nedaleko nalezený kelímek, který by naznačoval, že se jedná o podvrh.

Jaká je vaše teorie? Napište nám do diskuse pod článkem, nebo na náš Facebook.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz