Summit

Summit EU: Pohraniční stráž bude stát do konce příštího roku

Lídři Evropské unie se dohodli, že země Schengenu bude hlídat pohraniční stráž. A to i přes obavy, že některé státy na možnost zásahu v cizí zemi bez jejího souhlasu nekývnou. Členské země se k návrhu mohou vyjádřit do poloviny příštího roku.

Podle předsedy Evropské rady byla právě diskuse o ochraně vnější hranice tou nejdůležitější částí summitu, díky níž se uvnitř Evropy podaří udržet princip volného pohybu. "Nešlo nám o navržení nových opatření, ale o uplatnění dosavadních evropských plánů. Ochrana vnějších hranic Evropské unie zaručí, že sem nebudou přicházet uprchlíci bez oprávnění," prohlásil Donald Tusk.

Každý 122. člověk na planetě prchá před válečnými konflikty nebo jinými formami násilí. Teroristé nebo ti, kteří zneužívají současného chaosu a do Evropy míří z ekonomických důvodů, se sem už tak lehce nedostanou. "Jsem velmi spokojený, protože hlavy států a premiéři uvítali návrh Evropské komise o ochraně vnějších hranic," poznamenal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Můžeme být o trochu optimističtější, všichni tito lídři se totiž zavázali k ochraně Schengenu. Evropa už v budoucnu nebude tak zranitelná kvůli nedostatečné obraně hranic," přidal se i francouzský prezident Francois Hollande.

"Nejdřív musíme zrealizovat hotspoty. Pokud Turecko přijde s novým způsobem, jak zvládat migraci - a tím si jsem jistá, tak si všichni ostatní uvědomí, že k zachování Schengenu musí taky přispět," myslí si německá kancléřka Angela Merkelová.

Související obsah

Lídři států EU se na summitu domlouvali také na přispívání do společného fondu pro Turecko. Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že by mohly členské země do fondu přispívat méně, než se zdálo po minulém jednání Rady.

Celková částka na plán, který má omezit počty uprchlíků mířících do Evropy z Turecka, ale snížena být nemá. Podle premiéra Sobotky je pravděpodobné, že by větší podíl mohly pokrýt fondy unie a jednotlivé státy by se pak dělily o menší část.

Právě na tom, jakým způsobem si nakonec členské země rozdělí účet v hodnotě 81 miliard korun za tureckou pomoc, se diplomaté mají domluvit v průběhu ledna. "Celá věc by měla být dokončena do konce příštího roku," informoval premiér Sobotka.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz