Zvon

Zlé znamení: Zvon Zikmund je poškozen, na Nový rok nezazvonil

Zlé znamení: Zvon Zikmund je poškozen, na Nový rok nezazvonil
Zdroj: Profimedia

Největší český zvon v katedrále sv. Víta letos svým zvoněním nový rok neuvítal. Podle vedení Metropolitní kapitoly u sv. Víta je ve špatném technickém stavu a dokud se nezjistí přesná příčina, zvon se používat nebude. To podle pověsti nevěstí nic dobrého.

Legenda praví, že když pukne srdce našeho největšího zvonu, hrozí zemi velké nebezpečí. Naposledy se tak stalo v roce 2002, kdy Českou republiku zasáhly povodně. Téměř půltunové srdce tehdy puklo při vyzvánění u příležitosti poutního svátku sv. Víta a propadlo první podlahou.

V tomtéž roce bylo Zikmundovi instalováno nové srdce, které je ale o 50 kilogramů těžší. Podle hlavního zvoníka Tomáše Stařeckého je možné, že těžší srdce zvon poškozuje. Stařecký pro ČTK uvedl: "Než se celá záležitost vyřeší, bude zvon němý. Možná to bude trvat i delší dobu, hovoří se i o srdci novém."

Související obsah

Další legenda z roku 1549 se vztahuje k jeho věšení, nikomu se tehdy zvon pověsit nepodařilo a každý provaz pod vahou zvonu praskl. Podařilo se to až dceři krále Ferdinanda I. Habsburského, která s děvčaty upletla provaz ze svých vlasů.

klma

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz