Zahraničí

Zpráva pro OSN potvrdila užití chemických zbraní v Sýrii

Zpráva pro OSN potvrdila užití chemických zbraní v Sýrii
Zdroj: isifa.com

Organizace spojených národů (OSN) informovala o možném užití chemických zbraní v Sýrii. Zpráva Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) pro OSN uvádí, že někteří Syřané byli vystaveni působení nervového plynu sarinu nebo podobné látky.

Závěry mise OPCW předložil ředitel Ahmet Üzümcü ve své měsíční zprávě pro OSN, která byla zveřejněna v pondělí. Probíhající mise měla za úkol prověřit jedenáct možných případů použití chemických zbraní, které nahlásila syrská vláda.

"V jednom případě analýza prověřovaných krevních vzorků potvrdila, že někteří jedinci byli vystaveni působení sarinu nebo sarinu podobné látce," uvedl v dokumentu Üzümcü a dodal: "Je třeba další vyšetřování, které určí, kdy a za jakých okolností byli jedinci působení látky vystaveni."

Související obsah

OPCW působila v Sýrii již v minulosti, kdy země po vojenské výhružce USA přiznala držení chemickýck zbraní a zavázala se k jejich zneškodnění. Vedl k tomu incident u Damašku v roce 2013, kde podle zpráv povstalci použili sarin a usmrtili několik set lidí.

Syrská vláda viní z užití sarinu povstalce, jeho původ je ale podle zprávy nejasný. Ruský portál RT uvedl vyjádření Mikhaila Ulyanova z ruského Ministerstva zahraničních věcí, podle kterého je za útoky zodpovědný Islámský stát nebo podobná radikální skupina.

 

Související obsah

Potvrzuje to nedávný exkluzivní rozhovor tureckého člena vlády Erena Erdema pro RT, ve kterém přiznal, že ISIS převážela chemické zbraně přes turecké území. Komponenty k vytvoření chemických zbraní prý ale nepochází z Turecka, nýbrž z Evropy a západních zemí.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz