Vánoce

Kam s vysloužilým vánočním stromkem? VELKÝ PŘEHLED

Vánoce jsou za námi a většina z nás řeší každoroční otázku: Co dělat s vánočním stromkem, který začíná opadávat a jen dělá nepořádek?

Spousty vánočních stromků končí pohozených u cesty nebo nacpané do kontejnerů, přitom jejich likvidaci ve většině případů zajišťují města. Obvykle stačí stromek úplně odstrojit a před pravidelným svozem odpadu ho odložit u popelnic. Tradičně se lidé začínají zbavovat stromků až na Tři krále, 6. ledna, svoz ale začíná obvykle mnohem dřív.

Většina měst doporučuje nevyhazovat stromky do kontejnerů na směsný odpad, protože se tím značně snižuje jejich kapacita. Nedoporučuje se ani odnášet vánoční stromky do lesa, protože na větvích často zůstávají háčky a hliníkové pásky, které mohou ohrožovat divokou zvěř.

Některá města informace o likvidaci vánočních stromků zatím nezveřejnila. Seznam postupně doplňujeme.

Benešov: 

V Benešově i ve Vlašimi můžete odkládat odzdobené stromečky vedle kontejnerů na komunální odpad. Technické služby budou několikrát týdně objíždět kontejnerová stání a odvážet jehličnany do sběrných dvorů, kde budou rozštěpkovány.  V Benešově svoz vánočních stromečků potrvá do 18. ledna a ve Vlašimi se budou stromečky od kontejnerů odvážet dle potřeby a množství stromků.

Váš vánoční stromeček můžete také sami odvézt do sběrného dvora.

Kladno:

Od soboty 9.1.2016 bude každou lednovou sobotu probíhat svoz vyřazených vánočních stromků. Stromky odkládejte ke kontejnerům na tříděný odpad (papír, plast, sklo).

Kolín:

Vánoční stromky se obvykle svážejí od ledna do února, poté se sváží a štěpkují.

Praha:

Pražské služby zajišťují pravidelný svoz vánočních stromků celý leden a únor, stačí je odložit den před svozem u veřejně dostupných popelnic nebo kontejnerů na směsný odpad. "Pokud nemáte popelnici veřejně přístupnou z ulice, například některé činžovní domy a rodinná zástavba, prosíme o odložení vánočního stromku u nejbližších kontejnerů na tříděný odpad," dodává mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Pražské služby očekávají, že svezou něco okolo 300 tisíc stroměčků.

Příbram:

Vánoční stromky je obvykle možné nechávat vedle kontejnerů od druhého lednového týdne.

Brno:

Občané města Brna mají několik možností, kam stromek odevzdat. Buď mohou využít kterékoliv sběrné středisko odpadu, nebo ho mohou odložit na vyhrazená stanoviště, která zřizují některé městské části. Další možností je nechat stromek na stálém stanovišti svozu směsného odpadu. V případě, že je průměr stromku větší než 5 cm, měli by občané stromek rozřezat na menší kusy, aby nedocházelo k poškození lisovacího zařízení sběrných vozidel.

Blansko:

Občané Blanska mohou stromky odkládat do bezprostřední blízkosti nádob na separaci (barevné kontejnery), odkud budou sváženy svozovou firmou v lednu každe pondělí.

Další možností je odložit stromky v obou sběrných střediskách odpadů umístěných v Horní Lhotě u Blanska a na ulici Na Brankách.

Břeclav: 

Lidé mohou dávat stromky k odpadovým nádobám, odkud se budou postupně odvážet a likvidovat.  Na stromky přijde řada podle aktualní situace v ulicích města.

Hodonín:

Radnice obvykle zajišťuje odvoz stromků od kontejnerů během celého ledna. V případě potřeby i na začátku února.

Znojmo:

Svoz vánočních stromků v roce 2016 bude probíhat ve dnech 4., 11., 18., a 25. ledna a 1. a 8. února. Stromky se budou svážet od sběrných míst na separovaný odpad a od kontejnerových stanovišť na komunální odpad.

Další možností je odevzdat na sběrném dvoře na Dobšické ulici a v Příměticích.

Jihlava:

První svoz stromků proběhne 9. ledna, v průběhu týdne od 11. ledna bude svoz probíhat denně prostřednictvím kontejnerového auta. V sobotu 16. ledna proběhne hromadný svoz z celé Jihlavy. Podle množství vyjedou do ulic dvě až tři sběrná auta.

Třebíč:

Použité vánoční stromky mohou lidé do 11. ledna odkládat do popelnicových kójí nebo ke kontejnerům na tuhý komunální odpad. Stromky budou po Vánocích odvezeny a ekologicky využity.

Pelhřimov:

Ve městě je zajištno přístavení a svoz velkoobjemových kontejnerů na likvidaci vánočních stromků.

v termínu od 4.1. do 8.1. 2016 Po-Pá do ulic:

Táborská - uvnitř zástavby
Táborská – myčka
Osvobození – lékárna
Dolnokubínská
B.Němcové
Družstevní
Vnitřní
Friedova
U Rendlíku
Pražská-průchod k Lidlu

v termínu od 8.1. do 11.1. 2016 Pá-Po do ulic:
Táborská - uvnitř zástavby
V.B.Juhna
Sadová
Žitná
Lesní
Fibichova
Ant.Sovy
Na Výsluní
U Popovic
Osvobození-nad Nonstopem

v termínu od 11.1. do 15.1. 2016 Pá-Po do ulic :
Pujmanova
Husova
Konečná
F.B.Vaňka
Máj - parkoviště
Arch. Janáka - u sauny
Příkopy
Polní dvůr-Modřínová

Ústí nad Labem:

V předchozích letech probíhal svoz od 6.1 do 10.1., letošní harmonogram zatím není k dispozici.

Děčín:

Středisko městských služeb zajistí odvoz vánočních stromků. „Prosíme o odstrojení a zanechání u nádob na směsný či tříděný odpad. Dále žádáme občany, aby v případě uložení stromku na nepřehledné místo, nás informovali na tel. 412 151 081. Děkujeme za spolupráci.“ doplnil Bc. Jaroslav Horák, vedoucí SMS.

Chomutov:

Na čtrnácti pevných stanovištích budou od 4. ledna umístěny velkoobjemové kontejnery, kam budou lidé moci vyhodit odstrojené vánoční stromky. Tyto nádoby budou k dispozici do 15. ledna.

Louny:

Odvoz stromků bude probíhat 1x týdně. První odvoz proběhne ve čtvrtek 7.1. 2016 a dále každý čtvrtek až do konce ledna. Stromky můžete odložit k popelnicím a kontejnerům na směsný komunální odpad. Pokud budete potřebovat odložit stromek později, využijte služeb sběrného dvora.

České Budějovice:

Svoz stromků bude realizován od 4. ledna do 19. února dle následujícího harmonogramu.

Po – Vltava, Máj, Šumava, Haklovy Dvory, Zavadilka, České Vrbné

Út – Suché Vrbné, Třebotovice, Kaliště, Nové Vráto, Husova kolonie

St – střed města, Pražské předměstí, Havlíčkova kolonie, Kněžské Dvory, Nemanice

Čt – Vltava, Máj, Šumava, Haklovy Dvory, Zavadilka, České Vrbné

Pá – Rožnov, Nové Hodějovice, Mladé

Jindřichův Hradec:

Obyvatelé Jindřichova Hradce mohli v předchozích letech odkládat vánoční stromky od 7. ledna ke kontejnerům tak, aby nebránili dobrému přístupu pro svoz komunálního odpadu. Svoz probíhá nepravidelně.

Písek:

Vánoční stromky se začnou svážet v týdnu od 11.1. 2016 podle následujícího harmonogramu:

Pondělí 11.1. 2016

Komenského, Chelčického, Janáčkova, Drlíčov, Bakaláře, Hradební, Putimská, Šrámkova, Velké náměstí, Jungmannova, Smetanova, Havlíčkovo nám., Nerudova, Ningrova, Alšovo nám., Heydukova, Soukenická, Tyršova, Fügnerovo nám., Podskalí, Karlova, Tylova, Palackého sady, Žižkova, Prokopova, Gregorova, Píseckého, Ostrovní, Švantlova, Kocínova, Roháčova (od Harantovy k Žižkově), Rokycanova (od Harantovy k Žižkově), Přátelství

Úterý 12.1. 2016

U Hřebčince, Budějovická, Šobrova, Budovatelská, Ševčíkova, Husovo nám., Purkyňova, Čapkova, Zeyerova, Heritesova, Sovova, Sadová, Za Šarlákem, Budovcova, Preslova, Pažoutova, Janotova, Havelkova, Miltnerova, Za Kapličkou, V Oudolí, Na Pahorku, Nová, Na Rozmezí, K Vodárně, Ke Střelnici, Pod Školkou, Na Ryšavce, Hradiště – obec, Kaštanovka, Hůrka, Družstevní, Ouzká, K Lipám, Spojovací, Okružní, V Lukách, Na Rozhledně, sídliště Hradiště

Středa 13.1. 2016

Erbenova, Mírové nám., Za nádražím, Putimská Vysoká, Boční, Šumavská, Lomená, V Zátiší, Dolní, Na Podkově, Jeronýmova, Na Houpačkách, Nábřeží 1.máje, Jiráskovo nábřeží, Kollárova, Denisova, Sedláčkova, Za Pazdernou, Na Spravedlnosti, Smetanovo nám., Lázeňská,Vrcovická, Šafaříkova, Alšova, Dobrovského, Otavská, Stroupežnického, Lesní, J. Čarka, J. Srnky, Zborovská, Šobrovna, K Moštárně, Jeremiášova, J. Malého, V. Kršky, Na Trubách, Mukařovského, R. Weinera, Barum – Continental, Máchova, sídliště Logry

Čtvrtek 14.1. 2016

Purkratice, sídliště Dukla, Vinařického, Topělecká, Na Jihru, Na Stínadlech, Pražská, Přemyslova, Dvořákova, Čechova, Národní svobody, K Výstavišti, Čelakovského, Svatoplukova, Dukelská, Táborská, Za lesnickou školou, Dr. M. Horákové, Burketova, Václavské nám., Vinická, Lesnická, Krátká, Příčná, U Papírny, Zátavské nábř., U Jezu, Bořivojova, Václavská, Roháčova (od trati k Harantově), Rokycanova (od trati k Harantově), Legionářská, Rašínova, Holečkova, B. Němcové, Dr. Horákové, 17. listopadu, Robinson, Na Vinici, Vnislavova, Krokova, Mnatova, Křesomyslova, Vojenova, Neklanova, Vratislavova, Strakonická

Pátek 15.1. 2016

Lipová alej, Klostermannova, sídliště Jih, U Vodáka, U Malířských, Nádražní, Hradišťská, Harantova, Semice, Flekačky, Nový Dvůr, Živec, Smrkovice, Raisova, Baarova, Na Pakšovce

Prachatice:

V loňském roce byl zajištěn odvoz stromků od kontejnerů a popelnic na domovní odpad v termínech 8.1. a 9.1, dále pak 15.1. a 22.1..

Hradec Králové:

Svoz vánočních stromků začal již v závěru roku, probíhá nahodile 1 – 2x týdně podle hlášeného výskytu stromků. Od 11. ledna bude svoz po dobu dvou týdnů probíhat každý den, poslední lednový týden se bude frekvence postupně snižovat. Svoz bude ukončen 29. ledna 2016. Stromky odložené u nádob směsného odpadu po tomto datu budou sbírány pouze v rámci běžného svozu komunálního odpadu.

Trutnov: 

V Trutnově prováděla likvidaci vánočních stromků firma Transport Trutnov, s.r.o. a to každou sobotu.

Karlovy Vary:

Pravidelný úklid stromků bude probíhat od 4. ledna do 29. února. V uvedeném termínu budou odváženy stromky odložené u sběrných míst na separovaný odpad a u kontejnerových stanovišť. Stromky umístěné mimo určená stanoviště budou odstraněny až v rámci úklidu dle harmonogramu úklidové firmy.

Cheb:

Svoz BIO odpadu je v zimě prováděn jednou za 14 dní, a to každý pátek v sudém týdnu. Tedy 15.1., 29.1., 12.2, 26.2., 11.3., 25.3.. V případě silných mrazů může být svoz pozastaven, jelikož odpad v nádobách zamrzá a nejde vyklopit.

Liberec:  

Jablonec nad Nisou:
První svoz vánočních stromků se v Jablonci nad Nisou koná ve středu 13.1.

Semily:

Svoz vánočních stromků od kontejnerů proběhne každé pondělí až do 15.2. 2016. Stromky budou sváženy na kompostárnu.

Olomouc:

Přerov:

V Přerově proběhne v lednu svoz biologicky rozložitelného odpadu 30.1. 2016, zbytkový komunální odpad se sváží jedenkrát týdně.

Prostějov:

Na vánoční stromky slouží v Prostějově čtyři speciální kontejnery s označením "Pouze pro vánoční stromy" a lidé je najdou na sídlišti Svobody mezi osmým a devátým blokem a pak na sídlišti Hloučela v ulicích Slavíčka, Zrzavého a Špály.

Šumperk:

Vánoční stromky je možné odkládat co nejblíže ke sběrným místům na tříděný odpad do 19. února, po tomto datu je třeba vánoční stromky odvézt na sběrný dvůr v Anglické nebo Příčné ulici.

Ostrava:

Pravidelný svoz vánočních stromků odložených u kontejnerových stání začíná po Třech králích. Stromky je také možné odnést do sběrných míst společnosti OZO.

Frýdek - Místek:

V loňském roce byl svoz stromků od kontejnerů na směsný odpad zajištěn v termínech 10.1,17.1 a 24.1..

Nový Jičín:

Technické služby města Nového Jičína budou již tradičně od sběrných nádob odvážet vánoční stromky. Odstrojené je lze umístit vedle sběrných nádob na směsný komunální odpad, a to v termínu od 7. 1. 2016.

Opava:

V loňském roce byl zajistěn pravidelný odvoz starých stromků od kontejnerových stání a popelnic pracovníci technických služeb.

Chrudim:

Svoz vánočních stromků v Chrudimi a jejích místních částech proběhne ve čtvrtek 7. 1. a v úterý 12. 1. 2016 od časných ranních hodin. Stromky máte možnost odkládat ke kontejnerovým stáním na směsný i separovaný odpad.

Pardubice:

Obyvatelé města mají možnost stromky odkládat přímo do prostoru ke kontejnerovým stáním u svých domů nebo je odvést do některého ze separačních dvorů v Pardubicích. Výjimkou je separační dvůr v Lonkově ulici v Polabinách, který stromky nepřijímá.

Plzeň:

Občané mohou vánoční stromky odkládat vedle sběrných nádob na komunální odpad. Stromky nepatří na stanoviště tříděného odpadu ani na stanoviště nádob směsného odpadu umístěných v domech nebo vnitroblocích, kde se provádí vynáška přes prostory objektu. V tomto případě mají občané odkládat stromky před objekt, na místo přistavení nádob k výsypu.

Domažlice:

Od 4. do 18. ledna budou k dispozici kontejnery v ulicích Petrovická, Kosmonautů, Palackého, Dvořákova, Mánesova a Ladova. Kontejnery jsou určeny pouze k ukládání vánočních stromků.

Zlín:

Odstrojené stromky lze odkládat vedle nádob na směsný odpad od 2. lednového týdne až do konce měsíce. Také je možné odevzdat je ve sběrných dvorech Louky, Zálešná, Jiráskova a Malenovice.

Uherské Hradiště:

Použité vánoční stromky neodkládejte k nádobám na odpad, ale odevzdávejte je ve sběrném dvoru O-T-R a.s. Uherské Hradiště v ulici Moravníky 905 v pracovních dnech od 07.00 - 15.45 hodin.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz