Dron

VIDEO: Na světě je historicky první dron schopný unést člověka

Na právě probíhajícím veletrhu techniky a mobilních technologií CES v americkém Las Vegas byl představen první dron, který je schopen z místa na místo přepravit člověka.

 Nejen kamery nebo malé zásilky, ale i osoby už dokáží drony dopravovat vzduchem z jednoho místa na druhé. O historický zápis se na veletrhu CES 2016 v americkém Las Vegas postarala čínská značka Ehang, která zde představila svůj model s označení 184.

Tenhle dron, který se svým vzhledem už blíží malému vrtulníku, se ovšem na rozdíl od technologicky složitějších helikoptér řídí za pomocí mobilní aplikace a tří tlačítek. Na mobilu navolíte místo doletu, stisknete tlačítko a dron se vznese. Druhé tlačítko slouží pro přistání, třetí má využití při nutnosti přerušení letu např. z důvodu nevolnosti.

Osmivrtulový stroj Ehang 184 má sice dolet „pouhých“ 16 kilometrů (nebo ekvivalentně 23 minut ve vzduchu), ale to vše stokilometrovou rychlostí a ve výšce až 3300 metrů. Cestující osoba může být maximální hmotnosti 120 kg. Dron je vybaven důmyslným bezpečnostním systémem, který dokáže bezpečně přistát i v případě poruchy. Znovu nabití baterie trvá dvě hodiny.

Ve výbavě stroje nechybí ani klimatizace kabiny, internetové připojení LTE, osvětlení (např. pro potřebu čtení) a úložným prostorem pro zhruba střední batoh. Do prodeje by se dron Ehang 184 měl dostat už letos, jeho dostupnost však sráží vyšší cena, která se bude pohybovat v přepočtu od 5 do 7,5 milionu korun.

pel
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz