Poklad

Pardubice hlásí poklad století, nálezce čeká tučná odměna

Východočeské muzeum v Pardubicích hlásí naprosto unikátní nález. Odborníci nešetří superlativy a poklad mincí z desátého století titulují jako poklad století.

Mince objevil nálezce už v listopadu na blíže nespecifikovaném místě Pardubického kraje při procházce krajinou. A nález si nenechal pro sebe, ale předal ho odborníkům.


A ti se nestačili divit, když zjistili, že jim v klíně přistál nález unikátní nejen u nás, ale v celé střední Evropě. 


"Z numismatického hlediska lze nález beze vší skromnosti označit za nález století, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii,“ hodnotí poklad Petr Vorel, numismatik Východočeského muzea v Pardubicích.


Související obsah


Nálezce totiž objevil přes čtyři stovky celých mincí, 300 jejich úlomků a také několik střepů z původní nádoby, ve které byly mince na konci 10. století uloženy do země.


"Poklad je nyní podle zákona majetkem Pardubického kraje. Budeme se snažit ho co nejdříve zpřístupnit veřejnosti. Hodnota tohoto nálezu je nevyčíslitelná, je to totéž, jako kdybychom chtěli penězi ocenit Svatováclavskou korunu, přesto nálezce má nárok na zákonnou odměnu,“ konstatuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


Podle odhadů by mohl anonymní nálezce získat odměnu až dva miliony korun. Muzeum plánuje, že stříbrný poklad si budou moci běžní smrtelníci prohlédnout na krátkodobé výstavě letos na podzim.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz