Dálnice

Dostavba dálnice D3 je o kus blíž! Plánuje se už skoro 30 let!

Dostavba dálnice D3 je o kus blíž! Plánuje se už skoro 30 let!
Zdroj: tn.cz/ google Maps

Dokončení dálnice D3, na které toužebně čekají Jihočeši, protože je spojí s Prahou, je opět o kousek blíž. Středočeskému kraji se už údajně podařilo vymezit koridor budoucí dálnice. Teď jedná s obcemi na trase o výkupech pozemků.

Plánování stavby dálnice mezi Prahou a jihem Čech se táhne skoro neuvěřitelných 30 let. Protože ale existovalo hned několik variant tras a dálnice navíc povede přes chráněná území a relativně nedotčenou přírodu v Posázaví, trvaly debaty a spory o dálnici dlouhé desítky let.

To by už snad mohlo být zažehnáno. Teď se spolu setkali starostové měst a obcí na budoucí trase, hejtman kraje a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Setkání svolal Spolek pro výstavbu D3 a R4 a jeho závěr je optimistický. Všichni přítomní se shodli na současném postupu přípravných prací.

Související obsah

Podle něj příští rok požádá ŘSD o vydání územního rozhodnutí a ten další začne vykupovat pozemky. "Vsoučasné době probíhá příprava dokumentů potřebných pro vydání územního rozhodnutí, o které požádáme v příštím roce. Dále také pokračuje diskuse se zástupci obcí o přesném vedení trasy dálnice. Výkupy pozemků začnou po vydání územního rozhodnutí," potvrdil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

Zájem o co nejrychlejší dokončení stavby padl i od přítomných starostů a zástupců kraje. "Chceme se co nejaktivněji podílet na přípravách této stavby a maximálně podporovat její zahájení v co nejkratším termínu,“ uvedl hejtman Miloš Petera.

Související obsah

Budoucí dálnice D3 bude spolu s dálnicí D8 součástí významného celoevropského koridoru,který spojuje Švédsko s Řeckem v délce přes 3 000 kilometrů. Zásadní význam má ale i z hlediska České republiky a Středočeského kraje.

„Vybudováním dálnice D3 dojde k významnému poklesu dopravy na dálnicích D1 a D5,“ připomněl hejtman Petera. Stávající koridor dálnice je tvořen pěti úseky: Praha – Jílové, Jílové – Hostiradice, Hostiradice –Václavice, Václavice – Voračice a Voračice – Nová Hospoda.

V rámci jednotlivých úseků se počítá s vybudováním osmi tunelů a jedenácti mimoúrovňových křižovatek. Výstavba by měla stát 57 miliard korun. Spolu s dálnicí D3 bude nezbytné uvést do provozu i další související stavby jako Václavickou spojku nebo tunel Prostřední vrch. ŘSD souběžně s přípravou stavby dálnice D3 pracuje i na vylepšení stávající komunikace I. třídy č. 3.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Teď půjdeš a omluvíš se! Kuriózní zásah policie je hitem internetu

Šílená nebo odvážná? Na dálnici natočili paní, jak zachránila zraněného psa

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz