Síla

To je síla! Vichr nad Českem dosahuje 300 kilometrů v hodině

To je síla! Vichr nad Českem dosahuje 300 kilometrů v hodině
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pokud se chystáte vyletět z České republiky do ciziny, počítejte se silnými turbulencemi. Vysoko nad zemí se totiž prohání vichr, který dosahuje až 300 kilometrů v hodině. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Obvykle tryskové proudění známé jako "jet stream" dosahuje rychlosti okolo sta kilometrů v hodině. V pondělí ale vichr výrazně zesílil. Nyní se pohybuje kolem 300 kilometrů v hodině! Podle ČHMÚ je tak třeba počítat i se silnými letovými turbulencemi.

Jet stream způsobují rozdíly teplot v různých vrstvách amtosféry. Platí přitom pravidlo, že čím vyšší je rozdíl teplot, tím silnější je pak proudění.

 

Meteorologové předpokládají, že vítr bude komplikovat i dopravu na silnicích - a to zejména v severních a východních Čechách. Řidiči by proto měli dbát zvýšené opatrnosti.

Související obsah

Vítr má zasáhnout celé Čechy i Vysočinu. V nárazech bude foukat až 72 kilometrů za hodinu, na horách pak rychlost větru bude dosahovat až 90 kilometrů za hodinu. Na Moravě a ve Slezsku by situace podle meteorologů měla být klidná.

lud, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz