ČESKÝ ÚSPĚCH: Egyptologové našli loď starou 4500 let!

ČESKÝ ÚSPĚCH: Egyptologové našli loď starou 4500 let!
Zdroj: FF UK

Čeští archeologové z Českého egyptologického ústavu našli v jižním Abúsíru 18 metrů dlouhou loď. Podle všeho se jedná o plavidlo královské rodiny, které by mohlo skrývat obrovská tajemství.

Práce, které v jižním Abúsíru probíhají už od roku 2009, konečně přinesly ovoce. Poblíž rozsáhlé hrobky AS 54 našli čeští archeologové i 18 metrů dlouhou loď. Oba nálezy jsou přitom datované do doby na přelomu vlády 3. a 4. dynastie (2550 př. Kr.).

"I přesto, že je dnes toto přibližně 4 500 let staré dřevo velmi křehké, mají zbytky lodě obrovskou vypovídací hodnotu, která vnáší nové světlo do bádání o stavbě lodí ve starém Egyptě," popsal iForu vedoucí expedice Miroslav Bárta.

Související obsah

Jedná se o nález opravdu unikátní. Dřevěná prkna jsou i navzdory velkému množství písku spojena původními dřevěnými čepy. Viditelné jsou i křížové spoje, které držely loď pohromadě. Zachována byla dokonce i rostlinná vlákna uvázaná do silných lan.

"Lodě takové velikosti a konstrukce byly v této době určeny pouze pro nejvýznamnější členy společnosti, což byly osoby patřící do královské rodiny. Tento fakt skýtá prostor pro další objevy, které by mohla přinést nadcházející sezóna,“ dodává Bárta.

Související obsah

Český egyptologický ústav bude nyní loď zkoumat spolu s odborníky z Ústavu pro lodní archeologii texaské university.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hrob

Důležité Události

Píše se na Deník.cz