Domácí

Firma terorizuje západ Prahy zápachem! Normy držíme, hájí se

Obyvatelé severozápadní Prahy a přilehlých obcí si dlouhodobě stěžují na zápach, který jim znepříjemňuje život. Podle nich za něj může výrobna krmiva pro psy z nedalekých Chrášťan. Ta ale vinu odmítá.

Internetové diskuze jsou plné rozhořčených komentářů lidí, kteří svalují vinu na společnost VAFO Praha s.r.o., která psí krmiva ve středočeských Chrášťanech vyrábí. "Nemůžu ani větrat, protože to smrdí kdykoliv otevřu okno. Nedali s tím pokoj ani přes Vánoce," stěžuje si na internetu jedna z obyvatelek nedávno vystavěného sídliště na pražském Zličíně.

A podobně to dopadne, když se půjdete zeptat přímo lidí na ulici inkriminovaného sídliště: "Cítíme to tu a vadí nám to celkem hodně," prozradila nám mladá žena. "Občas to cítíme už ráno od šesti," říká další z oslovených. Zápach ale občas trápí i obyvatele dalších městských částí jako jsou Řepy, Ruzyně, Stodůlky nebo Řeporyje.

Situací se už zabývá i Úřad městské části Praha-Zličín, na který se nespokojení občané se stížnostmi na zápach obracejí. "Pro naše lidi je to velmi obtěžující, poslední dobou se na nás lidé obracejí se stížnostmi takřka neustále," přiznává tajemnice úřadu Petra Kubíková. Na vině ale nemusí být jen výrobna krmiva, ale i špatná kanalizace, která o sobě také dává vědět poblíž křižovatky u nákupního centra.

Městská část Praha-Zličín si už dokonce najala právního zástupce, který má situaci s firmou řešit. Chrášťany totiž leží na území Středočeského kraje, a tak nemá zličínský městský úřad v této věci žádnou pravomoc. Firma, kterou lidé ze zápachu obviňují, ale veškerou kritiku odmítá.

"Z hlediska vlivu výroby na kvalitu ovzduší v okolí vylučujeme jakýkoliv negativní dopad, zejména proto, že nad rámec zákonných povinností plnit emisní limity, jsme investovali miliony do biologických vodních praček vzduchu," vysvětluje marketingový ředitel společnosti VAFO Praha s.r.o. Martin Šámal.

Související obsah

A svá slova má podpořena měřením České inspekce životního prostředí. Měření totiž ukazují, že firma instalací drahé biologické pračky vzduchu snížila obsah pachových stop v emisích o 94 %. Že je ve vzduchu ale něco cítit Martin Šámal nepopírá: "My vyrábíme krmiva pro domácí zvířata, v procesu výroby se jedná vlastně o vaření. Když soused vaří vepřo-knedlo-zelo, tak to můžete také cítit," vysvětluje. A na pachy žádné legislativní normy u nás neexistují.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz