Novela

KONEC IGELITEK ZDARMA! Za všechny tašky budeme platit

KONEC IGELITEK ZDARMA! Za všechny tašky budeme platit
Zdroj: Thinkstockphotos

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo novelu zákona, která počítá se zákazem rozdávání igelitek zdarma. Zákon musí podle evropské směrnice vejít v platnost do konce listopadu, stát se ale rozhodl tento zákaz ještě rozšířit.

Pokud potřebujete na nákup plastovou tašku, většinou po vás budou prodejci požadovat nějakou tu korunu. Velká část zákazníků už se s poplatky, které mají za úkol omezit obrovskou spotřebu tašek, smířila.

Podle novely zákona, kterou nyní zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, už si ale prodejci nebudou moci určovat, jestli chtějí za igelitové tašky vybírat peníze nebo ne. Evropská směrnice velí jasně: do konce listopadu je třeba zajistit, aby zákazníci museli za všechny tašky o tloušťce 50 mikronů zaplatit.

Ministerstvo se ale obává toho, že zpoplatnění pouze lehkých tašek povede k většímu odběru těch silnějších, které stále na mnoha místech nabízí nepotravinářské obchody. Chce proto evropskou směrnici ještě trochu doladit a regulovat i prodej silných tašek, které nabízí hlavně obchody s oděvy a s botami.

Související obsah

Na jednoho Čecha ročně připadá asi 300 plastových tašek a sáčků. Evropská směrnice ale nařizuje tuto spotřebu do roku 2019 snížit na 90 tašek ročně. Do roku 2025 pak 40 kusů, informuje portál iDnes.cz.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz