Matěj Stropnický

Stropnický: Není normální, aby 80 procent Čechů létalo na dovolenou

Stropnický: Není normální, aby 80 procent Čechů létalo na dovolenou
Zdroj: Profimedia

Mimořádný rozruch dnes vyvolal na sociálních sítích výrok Matěje Stropnického (Strana Zelených) v rozhovoru pro týdeník Echo24. Stropnický prohlásil, že není normální, aby 80 procent Čechů létalo každý rok na dovolenou.

Výrok Matěje Stropnického byl vlastně jen okrajovou poznámkou, která sloužila k ilustraci politiky Zelených. "Zelení jsou kritiky automobilismu, znečišťování, těžby ropy, zahraniční politiky a dalších jevů, které s tím souvisí," prohlásil nejprve Stropnický.

Pak se autor rozhovoru zeptal na leteckou dopravu. Následoval tento dialog:


Co letecká doprava?


Stropnický: Lítá se moc, je to nepřiměřené. Osobně se snažím skoro nelítat. V ceně letenky prostě nejsou zahrnuty všechny dopady, které můj let má. Spalování leteckého benzinu musí být zdaněno mnohem víc.


Takže vy byste lidem dovolil, aby si dál starými auty jezdili po českých okreskách, ale létat do Egypta, to ne? Leteckou dopravu si dnes poprvé v historii můžou dovolit i lidi, kteří nejsou vysloveně bohatí, a vy jim to zase chcete zatrhnout?


Stropnický: Hm. V téhle věci je potřeba být spravedlivý. Vyšší náklady u létání objektivně jsou a tím pádem je potřeba je započíst. Není normální, aby 80 procent českých občanů mohlo každý rok dosáhnout na leteckou dovolenou.

Za tento výrok to Stropnický na sociálních sítích pěkně schytal. Ve skutečnosti jen trochu neomaleně řekl to, co odborníci, ekologičtí aktivisté i členové partají Zelených napříč Evropou a světem tvrdí rovněž.

V cenách letenek se neodráží veškeré dopady, které tenhle způsob cestování způsobuje. Například průmyslové podniky si přitom už platí emisní povolenky kvůli škodlivinám, které vypouštějí do ovzduší.

Dopady letecké dopravy na klimatické změny nejsou zatím závratné, ale neustále rostou. Dnes se na zvyšování teploty planety podílejí letadla 3 procenty, v roce 2050 to bude 5 procent. Na celkových emisích CO2 ze všech druhů dopravy se letadla podílejí 12 procenty a i tento údaj roste.

Letecké společnosti si tyto dopady uvědomují. I nastavení jisté části veřejnosti proti nim. Nabízejí proto některým cestujícím například tzv. "carbon offsetting". To je způsob, jak kompenzovat vypouštění uhlíku do ovzduší. Letecké společnosti pak za tyto zaplacené peníze vysazují stromy, obnovují pralesy, nakupují solární panely nebo podporují rozvoj ve třetím světě.

Jaký názor máte na tuto problematiku a na výrok Matěje Stropnického vy? Hlasujte v anketě...

ČTĚTE TAKÉ:

Nenechte se napálit při výběru last minute dovolené
BIO: humbuk, nebo na tom něco je?
Nejekologičtější školu světa najdete na Bali, studovat v ní můžete i vy

Zahraniční dovolená bez stresu? Dožeň cizí jazyk za pár týdnů

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz